Şubat Ayında En Çok Fiyat Artışı Yaşayan Ürün Salatalık Oldu

İstanbul Ticaret Odası her ay olduğu gibi şubat ayında da kentte parakende fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı.

Şubat Ayında En Çok Fiyat Artışı Yaşayan Ürün Salatalık Oldu
İstanbul Ticaret Odası her ay olduğu gibi şubat ayında da kentte parakende fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. Yapılan açıklamada şubat ayında parakende fiyatı en çok artan ürün yüzde 42.22 artış ile salatalık oldu. İstanbul Ticaret oda verilerine göre İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan toplam 242 üründen 97 tanesinin parakende fiyato şubat ayında artış gösterdi. İndekste yer alan 31 ürünün fiyatında düşüş yaşanırken, 114 üründe ise fiyat değişikliği yaşanmadı.

Salatalık Fiyatları Yüzde 42.22 Oranında Artış Gösterdi

İstanbul Ticaret Oda şubat ayı parakende fiyatlarındaki azalış ve artışları gösteren rapora göre endekste gıda harcamaları altında yaş kuru sebze e meyve kategorisinde yer alan salatalık yüzde 42.22 oranı ile şubat ayında fiyatı en çok artan parakende ürün oldu.

Şubat ayında fiyat artışı yaşanan diğer ürünler içinde yine gıda harcamaları yaş kuru meyve ve sebze grubunda yer alan sivri biber yer aldı. Şubat ayında sivri biber fiyatları yüzde 26.17 oranında arttı. Gıda harcamaları grubunda fiyatı artan diğer ürünler yüzde 18.02 artış ile kabak ve yüzde 16.10 artış ile limon oldu. Fiyat artışları ile dikkat çeken diğer kategori de sağlık harcamaları oldu. Sağlık harcamaları içinde ilaç fiyatları yüzde 19.98 artış ile en çok fiyat artışı yaşayan parakende ürünler arasında yer aldı.

Fiyatı En Çok Gerileyen Ürün Karnabahar Oldu

2021 yılının şubat ayında yine gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan karnabahar fiyatı en çok gerileyen ürün oldu. Şubat ayında yüzde 11.97 oranında gerileme yaşayan karnabaharı yüzde 11.94 azalış ile yeşil soğan izledi. Kıvırcık salata yüzde 5.88 ve patates yüzde 4.88 oranı ile en çok gerileyen gıda ürünleri arasında yer aldı.
Yorumlar (0)