Şubat Ayında İhracat Rekoru Kırıldı! Tüm Zamanların En Yüksek Şubat İhracatı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bugün şubat ayı ihracat oranlarını açıkladı. Şubat ayında ihracat oranlarında yüzde 9.6 oranında artış yaşandığını açıklayan Bakan Pekcan toplam ihracat miktarının 16 milyar 12 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

Şubat Ayında İhracat Rekoru Kırıldı! Tüm Zamanların En Yüksek Şubat İhracatı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bugün şubat ayı ihracat oranlarını açıkladı. Şubat ayında ihracat oranlarında yüzde 9.6 oranında artış yaşandığını açıklayan Bakan Pekcan toplam ihracat miktarının 16 milyar 12 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Bu rakamın Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ihracatı olduğunu açıklayan Bakan Pekcan, reform süreci ile ihracat oranlarının daha da yükseleceğini belirtti.

2021 Yılının Başından Bu Yana Dış Ticaret Oranı Yüzde 15.3 Düştü

Bakan Pekcan açıklamalarında 2021 yılının ilk iki ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 79.5’ten yüzde 82.9’a yükseldiğini açıkladı. Şubat ayında önceki yılın aynı dönemine göre ihracat oranında yüzde 9.8 oranında artış olduğunu da açıklayan Bakan Pekcan, 2021 yılının ilk 2 ayında dış ticaret açığının yüzde 15.3 düştüğünü belirtti.

Şubat Ayında 22 Sektörde İhracat Oranı Yükseldi

Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 2021 yılı şubat ayı ihracat rakamları, son 2 aydaki rekorun devam etmesi ile sevinç yarattı. Şubat ayında yüzde 9.6 artış ile 16 milyar 12 milyon dolara ulaşan ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat oranına ile 22 farklı sektörde ihracat oranlarında yükseliş kaydedildi. Bu sektörler arasından madencilik, savunma ve havacılık, süs bitkileri ise ön plana çıkan alanlar oldu. Şubat ayında madencilik sektörü yüzde 47 oranında artış göstererek 415.6 milyon dolara ulaştı. Savunma ve havacılık sektörü yüzde 34 artış ile 233.2 milyon dolara ulaştı. Süs bitkileri sektörü ise yüzde 25 artış ile 16.3 milyon dolara ulaştı. Şubat ayında en çok ihracat yapılan ilk üç ülke ise ABD, Birleşik Krallık ve Almanya oldu. Toplam 210 ülkeye ihracatın gerçekleştiği şubat ayında Türkiye’de 1538 firma ilk defa ihracata katıldı. İhracatın sektörlere göre dağılımı yapıldığında ise 2 milyar 536 milyon ile otomotiv sektörü şubat ayında da zirvede yer aldı.
Yorumlar (0)