Şubat Mart Döneminde Eleman Arayışı Arttı! İstihdam Yükselecek

Türkiye’de mart ayı itibari ile kontrollü normalleşme döneminin başlaması ile ekonomide başlayan hareketlilik istihdam oranlarına da yansıdı.

Şubat Mart Döneminde Eleman Arayışı Arttı! İstihdam Yükselecek
Türkiye’de mart ayı itibari ile kontrollü normalleşme döneminin başlaması ile ekonomide başlayan hareketlilik istihdam oranlarına da yansıdı. Mart ayı itibari ile birçok işletmenin açılmaya başlaması ve yakın zamanda turizm sektöründe de hareketlenmenin başlayacağına dair beklenti ile birçok sektörde eleman ilanları artış gösterdi.

Şubat Ayında Tüm Sektörlerde Verilen İlanların Sayısı Yüzde 20 Artış Gösterdi

Eleman ilanları ile ilgili hareketlilik şubat ayı ile beraber başladı. Şubat ayında kısıtlamaların kalkacağına yönelik sinyallerin gelmesi ile beraber personel ilanlarında ocak ayına göre yüzde 20 oranında artış yaşandı. 1 ile 31 ocak tarihleri arası ile 1 şubat ile 3 mart tarihleri arasındaki 31 günlük verilerin karşılaştırılması ile bu süreçler arasında eleman arayışına giren şirketlerin sayısında yüzde 115 oranında artış olduğu kaydedildi.

Şubat ayını ve mart ayının ilk haftasını kapsayan süreçte personel alımı için en çok ilan ise mağazacılık ve parakende sektöründe verildi. Bu sektörlerde verilen ilanlarda yüzde 109 oranında artış olduğu gözlemlendi. Bununla beraber artışın nedeni olarak ise kısıtlamaların esnetilmesi ile beraber yakın zamanda mağazaların açılacağı öngörüsünün ortaya çıkması gösterildi. Mağazacılık ve parakende sektöründe yaşanan artışları ise yüzde 70 ilan artışı ile yeme ve içme sektörü takip etti. Mart ayı ile beraber kafe ve restoran gibi işletmelerin kapılarını yeniden açması personel arayışını hızlandırdı. Aynı döneminde yeme içme sektöründe en çok ilan verilen kategori ise garson oldu. Yüzde 90 oran ile garsonluk ilk sırada yer alırken, onu yüzde 80 ile temizlik personeli takip etti. Yüzde 50 barista, yüzde 50 depo görevlisi ve yüzde 30 aşçı ilanları verilmekle beraber mayıs ayında oranların daha da yükselmesi bekleniyor.

Sektör Temsilcileri Kısa Çalışma Ödeneklerinin Uzatılmasını Talep Ediyor

İstihdamda hareketlenmenin meydana gelmesi ile eleman arayışları artmaya başlasa da sektör temsilcileri şuan için sınırlı kapasite ile çalışmalarından kaynaklı kısa çalışma ödeneklerinin verilmeye devam edilmesini talep ediyor.
Yorumlar (0)