Sunum Sonrasında ABD Hisselerinde Yeni Rekor Geldi! Fed Başkanı Powell Açıkladı!

Hisselere bakıldığında Dow Jones endeksi rekor kapanış ile gündeme gelirken, S&P 500 ev Nasdaq cephesinde de ortamla %1 artış kayda geçti.

Sunum Sonrasında ABD Hisselerinde Yeni Rekor Geldi! Fed Başkanı Powell Açıkladı!
Hisselere bakıldığında Dow Jones endeksi rekor kapanış ile gündeme gelirken, S&P 500 ev Nasdaq cephesinde de ortamla %1 artış kayda geçti. Küresel piyasalarda oluşan satış baskısına bağlı olarak açılışa düşüş ile başlayan ABD’de, endeksler Fed Başkanı Powell’ın ekonominin desteğe ihtiyaç duyduğu hakkında düşüncesini tekrar etmesine bağlı olarak kayıpları tersine çevirmeye başladı.

Hangi Hisseler Yükseldi?

Son olarak petrol fiyatları ile birlikte devlet tahvillerinde de yükseliş kayda geçti. Enerji ve sanayi şirketleri, teknoloji hisselerindeki düşüşü telafi ederek S&P 500 endeksinde kazançlara öncülük ediyorlar. Bankacılık hisseleri de aynı yükseliş hareketine katılım sağlayarak, sektör göstergesini 2007 yılından buyana en yüksek seviyesine çıkarmayı başardılar. Diğer yandan ABD yetkililerinin Kovid-19 aşılarının etkili olduğunu ifade etmeleri de yükselişleri destekliyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin toparlanma sürecinde uzun bir yol var olduğunu yinelerken, fiyatlarda yaşanan yükselişlerin enflasyon ısrarlı bir şekilde yüksek kalmayacağını belirtti. Açıklama yaparken "Politikamız destekleyici bir yapıda, çünkü işsizlik şuan yüksek ve iş gücü tam istihdamdan çok uzak kalıyor. Bazı dönemlerde buna bağlı olarak bazı varlık fiyatları yükseliyor." Dedi. Powell’ın bu kabul edici yaklaşımı ve çalışmalara devam edeceklerini belirten tavrı ise endekslerde yükselişi destekledi.

Çip Krizi Açıklaması ve Dolar Durumu

Powell aynı zamanda artan araç fiyatlarından bahsederek, bu durumun çip kıtlığı döneminde oluştuğunu ve enflasyona yol açmayacağını belirtti. ABD tarafından yaşanan bu gelişmeler ise bugün doğruda TL değerine etki yaptı. Dolar TL karşısında değer kazanımı içine girerken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise kuru sabit tutmak için farklı yollara başvuruyor.

Küresel anlamda bakıldığında ekonomik açıdan her ülke toparlama dönemine giriş yapma amacı içindeyken, Türkiye’de de aynı amaç ile daha sıkı bir para politikasına ilerleyiş bulunuyor. Bu faiz yükseltme kararları yerine zorunlu karşılıkları yükseltme yoluyla yapılırken, bu gün ABD’den gelen haberle dolar kurunda yükselişe sebep oldu.
Yorumlar (0)