Sürpriz Gelişme! Türkiye’de Kripto Para İşlemlerine Vergi Yolda

Sürpriz-Gelişme!-Türkiye'de-Kripto-Para-İşlemlerine-Vergi-Yolda
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para yatırımları son dönemlerin gözdesi konumunda. Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın da dahil olduğu kripto para piyasası her geçen gün büyüyor. Öyle ki günlük yapılan işlem hacmi milyar dolarlara ulaşmış durumda.

TÜRKİYE’DE KRİPTO PARA YATIRIMI

Türkiye ise bu alanda hem dünyada sayılı ülkelerden biri hemd Avrupa’da zirve konumunda. Türkiye’de kripto para yatırımcılığına olan ilgili giderek artıyor. Türkiye’de, Bitcoin yatırımı dikkat çekerken bunun dışında diğer kripto paralarda tercih ediliyor.  Kripto para yatırımı üzerine işlem yapan kullanıcı sayısı ise 1 milyon bandını aşmış durumda. Kripto para piyasasına ilişkin oluşan bu ilgi ise Türkiye’yi dünyada dördüncü sıraya taşıdı. En fazla kripto para yatırımı yapan dördüncü ülke konumunda olan Türkiye kullanıcı sayısı ile Avrupa’da birinci.

KRİPTO PARALAR NEDEN İLGİ GÖRÜYOR?

Türkiye’de kripto paralara olan ilginin temelinde ise yaşanan fiyat artışları gösteriliyor. Uzmanlar bir yıl önce bir Bitcoin’in fiyatının 8 bin 500 Dolar olduğunu bu rakamın ise 2021 yılında 58 bin Dolar bandında kadar çıktığını hatırlatıyorlar. Bitcoinde yaşanan değer artışına bakıldığında kripto para olan Bitcoin’in fiyatı, son 12 ayda yüzde 500’den fazla değer kazandı. Şubat ayı içerisinde Bitcoin fiyatı 58 bin dolara kadar çıktı. Daha sonra geri çekilmeler yaşandı. Ayrıca Elon Musk 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımında bulundu. Tüm bu gelişmeler ile birlikte yüksek kazanç oranı yatırımcılara cazip gelirken uzmanlar yüksek düşüşlere dair de uyarılarda da bulunmayı ihmal etmiyorlar.

DÜNYADA VERGİ UYGULAMASININ ÖRNEKLERİ

Kripto paralarda işlem hacminin 1 milyar doları aşması, kullanıcı sayının 1 milyonun üzerine çıkması vergi konusunu gündeme getirdi. Dünyada kripto para işlemlerine dair uygulanan bazı farklı yöntemler bulunuyor. ABD’de kripto paralara dair vergi uygulamasında, kripto parası olanlar belli bir oranda vergi ödüyorlar. Almanya’da uygulanan sistem ise 600 Euro’dan yüksek değerler için vergi uygulanıyor. Güney Kore’de ise elde edilen kazançtan yüzde 20 vergi alınması konusunda çalışmalar bulunuyor. Malta, Portekiz, Hong Kong ve Singapur gibi ülkelerde ise vergi uygulaması bulunmuyor.

KRİPTO PARALARA VERGİ GELECEK Mİ?

EY (Ernst&Young) Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Abdulkadir Kahraman, Türkiye’de uygulanabilecek sisteme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kahraman konuşmasında vergi çalışmasından önce Sermaye Piyasası Kanunu ve Ödeme Sistemleri Kanunu’nda da değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi. vergi konusunda nasıl bir çalışma yapılabileceğine ilişkin de açıklamalarda bulunan Kahraman Türkiye’de kripto paraların vergilendirilmesi uygulamasının hangi şartlara bağlanacağı henüz belirsiz, dedi. Verginin, gelir vergisi kapsamında yada doğrudan vergi şeklinde olabileceği belirtildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir