Suudilerin Boykotu Uluslararası Ticareti Etkiliyor

Digicom Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit tarafından uluslararası ticarete aykırı olarak nitelendirilen boykot ticari ilişkileri durma noktasına getirdi.

Suudilerin Boykotu Uluslararası Ticareti Etkiliyor
Digicom Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit tarafından uluslararası ticarete aykırı olarak nitelendirilen boykot ticari ilişkileri durma noktasına getirdi. Yaptığı değerlendirmede Türkiye’den ihraç edilen ürünlerin 3 ay gümrüklerde bekletilerek konteynerlerin geri iade edildiğini söyleyen Yiğit, son gönderilen 6 konteyner ile birlikte toplam 120 adet konteynerin aynı şekilde geri iade edildiğini belirtti. İki ülke arasındaki diplomatik ve siyasi süreçlerin ekonomik ve finansal sisteme zarar verdiğini söyleyen Yiğit, “Umuyoruz ki iki ülke arasındaki diplomasi süreçleri çabucak iyileşir” ifadelerine yer verdi.

Ürünlerimiz Kullanılamaz Hale Geliyor

Suudiler tarafından 3 ay süre ile gümrüklerde depolarda tutulan ve konteynerler ile iade edildiğini belirten Yiğit, bekletilen ürünler arasında raf ömrü olan ürünlerin olduğuna dikkat çekti. Resmi olmayan boykot nedeniyle gümrüklerde bekletilen ürünlerin zarar gördüğünü ve kullanılamaz hale geldiğini ifade etti. 16 aylık raf ömrü olan ürünlerin üç ay gümrüklerde bekletilmesi nedeniyle yaklaşık 6 aylık süre kaybı yaşadıklarını söyleyen Yiğit, bu boykot tarzının uluslararası ticarete uygun olmadığını sözlerine ekledi. Büyük bir pazar niteliğinde olan Arabistan’da büyük zarar uğradıklarını belirten Yiğit, uygulanan gizli ambargo nedeniyle ne pazarda ne de rafta yer bulamadıklarını belirtti. Arabistan’da yaşanılan kaybın yalnızca gümrüklerde bekletilmek ve ürünlerin kullanılmaz hale gelmesi değil aynı zamanda raftan indirilmekte olduğunu belirten Yiğit, “…Raftan indirilmek çok büyük bir ayıp” sözlerini dile getirdi.

Biz Hammaddemizi Suudilerden Alıyoruz

Arabistan ile yaşanan gelişmelere yönelik endişelerini dile getiren Yiğit, petrokimya gibi hammaddelerin Suudilerden sağlandığını ve ihracatın devam ettiğini belirtirken, ihracatın çift taraflı sağlanması için gönderilen ürünlerin iade edilmesi “trajikomik” olarak tanımladı. Yiğit, değerlendirmeleri sırasında “bizim hammadde ihracatımıza karşı Suudilerin ihracat yapmak için gönderdiğimiz ürünleri iade etmesi bizi düşündürüyor” şeklinde ifadelere de yer verdi.
Yorumlar (0)