Tahvil Faizlerine İhale Ayarı Dolar Çakıldı! Dolar ve Altın Fiyatlarında Günün İlk Rakamları

altın-dolar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Para piyasalarını uzun zamandır etkisi altına alan 10 yıllık tahvil faizlerinde ihale gelişmesi yaşandı. ABD Hazine Bakanlığı 10 yıllık tahvil ihalesi düzenledi. İhale sonrası tahvil faizleri yüzde 1.52 bandına kadar çekildi. Daha önce yüzde 1.62 bandında kadar çıkan tahvil faizleriyle yükselen dolar kuru, faizlerin inmesinin ardından düşmeye başladı.

ABD’den gelen gelişmelerin ardından dolar, euro, gram altın, çeyrek altın ve ons altın fiyatlarında oluşan son fiyat tablosu.

DOLAR KURU DÜŞÜYOR

ABD tahvil faizlerine ilişkin ihalenin yapılmasının ardından düşen faiz oranları para piyasalarına yansıdı. Kısa süre öncesine kadar 7.77 TL bandına kadar gelen 7.80 TL bandını dolar kuru gelen haber ile değer kaybı yaşamaya başladı. Dolar kuru bir önceki işlem gününde yaşadığı değer kaybını gece saatlerinde de devam ettirdi.

7.50 TL’nin Altına Çekildi

Dolar kuru tahvil gelişmesinin ardından gece saatlerinde 7.50 TL bandının altına düştü. 7.49 TL seviyesini test eden dolar kuru daha sonra 7.50 TL bandına tırmandı. Günün ilk işlem saatlerinde dolar kuru ile euro fiyatlarında oluşan son durum şu şekilde;

Dolar güne 7.50 TL bandından başladı.

Euro ise günün ilk saatlerinde 8.94 TL seviyesinde.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Küresel piyasalarda ons altın tahvil gelişmesi sonrası yukarı yönlü küçük bir hareket gerçekleştirdi. Bir önceki işlem gününe 1710 Dolar bandında başlayan ons altın ihale haberi sonrası 1726 Dolar bandına kadar çıktı. Bu yükselişin ardından diğer altın fiyatları şu şekilde oldu.

Gram altın yeni işlem gününe 416 TL’den başladı. Çeyrek altın ise 688 TL bandında bulunuyor. Cumhuriyet altını 2 bin 803 TL’den işlm görüyor. Yarım altın 1376 TL, tam altın ise 2 bin 752 TL’den alıcı buluyor. 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 381 TL seviyesinde.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir