Tam Kapanma Döneminde Milyonlarca Çalışana 850 TL Nakit Devlet Desteği!

Türkiye yarın akşamdan itibaren 17 Mayıs'a kadar tam kapanda dönemine girecek. Bu süreçte çalışanlar ise kara kara düşünmeye başladılar. Peki hangi çalışanlar tam kapanma desteği olarak 850 TL ödeme alacaklar?

Tam Kapanma Döneminde Milyonlarca Çalışana 850 TL Nakit Devlet Desteği!

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle 29 Nisan akşamı saat 19:00'da başlayacak olan tam kapanma 17 mayıs saat 05:00'da sona erecek. Bu süreçte aralıksız sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Çok sayıda işletme de mecburan kapalı kalacaklar. Bu iş yerlerinde çalışan vatandaşlar ise işlerine gidemeyecek ve ciddi bir gelir kaybı yaşayacaklar. Bu esnada tam kapanma devlet destekleri araştırılmaya başlandı. Hangi çalışanlar devletten nakit desteği alabilecekler?

850 TL ÖDEME VERİLECEK?

Tam kapanma döneminde iş yerlerinde faaliyetlere ara verilecek. Daha önceden kısa çalışma ödeneğinden yararlanan iş yerlerinin çalışanları herhangi bir mağduriyet yaşamayacalar. 17 gün karşılığı olarak kısa çalışma ödeneği ödemesini günü geldiğinde alacaklar. Kısa çalışmada bulunmayan iş yerlerinin tek alternetifi ise nakdi ücret desteği olacak. Bu kapsamda da 17 günlük dönem karşılığında 850 TL nakdi ücret desteği verilecek. Ancak bunu da herkes alamayacak. 

MİLYONLARCA ÇALIŞAN ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILACAK

Geçmiş dönemlerde kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamış olan iş yerleri kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmayacaklar. Dolayısı ile bu iş yerlerinde çalışanlara kısa çalışma ödeneği de ödenmeyecek. Yalnızca daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararlanan iş yerleri bu sistemden faydalanabilecekler. Bu durumda olan iş yerleri mecburen nakdi ücret desteği almak zorunda kalacaklar. Lakin onun da bazı kriterkeri bulunuyor. Bunun için iş yerlerinin çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmaları gerekiyor. Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara iş yerlerinden aldıkları maaşlar ödenmeyecek ve yalnızca nakdi ücret desteği alacaklar o da 850 TL'ye denk gelecek. 

HERHANGİ BİR DEVLET DESTEĞİ ALAMAYACAK ÇALIŞANLAR

Nakdi ücret desteği alacak olan çalışanları bir de kötü haber bekliyor. Eğer 17 Nisan 2020 tarihinden önce şu andaki iş yerlerinde işe girişleri bulunuyorsa bu çalışanlar etkilenmeyecek ve nakdi ücret desteğini alabilecekler. Ancak 17 Nisan 2020 tarihinden sonra şu andaki iş yerlerinde işe başlamış olanlar nakdi ücret desteği alamayacaklar. Bu durumda bu çalışanlar hem ücretsiz izne çıkartılacaklar hem de herhangi bir devlet desteğinden yararlanamayacaklar.

Yorumlar (0)