Tam Kapanma Sokağa Çıkma Yasağında Bankalar Açık Olacak Mı?

Türkiye tam kapanmaya giderken 29 Nisan 17 Mayıs tarihleri arasında ne gibi düzenlemeler olacağına dair merak yaşanmaya başlandı. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bankalar açık olacak mı?

Tam Kapanma Sokağa Çıkma Yasağında Bankalar Açık Olacak Mı?

Türkiye'de 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma uygulanacak. Bu günlerde sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Kolluk kuvvetleri tam kapanma konusunda tavizsiz hareket edecekler. Kuralları ihlal eden vatandaşlara adli ve idari işlem yapmak konusunda çekingen davranılmayacak. Kural ihlali yapan ve sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde sokağa çıkan vatandaşlara para cezaları verilecek. Peki sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde bankalar çalışacak mı?

BANKALAR AÇIK OLACAK MI?

İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağı ile alakalı olarak bugün veya yarın genelge yayımlanacak. Bu genelgede uygulanacak olan kurallar net şekilde açıklanacak. Şu ana kadar gelen bilgilere göre bankalara özel bir uygulama yapılacak. Bu uygulama kapsamında bankaların çalışma sistemi nasıl olacak? Bankalar açık olacak mı? Banka şubeleri hizmet verecek mi?

İçişleri Bakanlığı kaynaklarından verilen bilgilere göre banka şubeleri sokağa çıkma yasağı günlerinde belirli kurallar dahilinde açık olabilecek. Bankaların bilgi işlem merkezleri açık olacak. Buralarda çalışanlar sokağa çıkma yasaklarından etkilenmeyecekler. Ancak sokağa çıkma yasağı günlerinde bu merkezlerde çalışanların sayısı asgari düzeyde tutulacak. Diğer çalışanlar uzaktan çalışma yoluyla işlerine devam edecekler.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GÜNLERİNDE BANKA ŞUBELERİ AÇIK OLACAK MI?

Banka şubeleri hakkında ise verilecek olan karar da merak ediliyor. Yine İçişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiler doğrultusunda banka şubeleri de açık olabilecek. Ancak burada özel bir uygulamaya gidilecek. Banka şubeleri tamamen kapanmayacak ve aynı şekilde tamamen de açık olmayacaklar. Özel koşullarda vatandaşlara hizmet vermeye devam edecekler. Sokağa çıkma yasağı günlerinde muafiyeti olmayan vatandaşlar banka şubelerine zaten gidemeyecekler. Muafiyeti olan vatandaşlara ise banka şubelerinde sınırlı bir şekilde hizmet verilebilecek. 

Banka şubelerinin hizmet verme şeklinin sokağa çıkma yasağı günlerinde nasıl olacağı, açık olup olmayacakları ise İçişleri Bakanlığı'nın yayınlayacağı sokağa çıkma yasağı genelgesi ile netlik kazanacak. 

Yorumlar (0)