Tam Kapanma Sokağa Çıkma Yasağında Emekliler Maaş Ve Bayram İkramiyesi Ödemelerini Nasıl Alacaklar, Bankaya Giderken Muaf Olacaklar Mı?

Türkiye'de tam kapanma sokağa çıkma yasakları devam ederken yasak süresinde 3 Mayıs ile 15 Mayıs tarihleri arasında emekli maaşları ve bayram ikramiyeleri yatacak. Peki emekliler sokağa çıkma yasaklarından muaf olacaklar mı? Emekliler bayram ikramiyelerini ve maaşlarını nasıl alacaklar? Emekliler bankaya gidebilecek mi?

Tam Kapanma Sokağa Çıkma Yasağında Emekliler Maaş Ve Bayram İkramiyesi Ödemelerini Nasıl Alacaklar, Bankaya Giderken Muaf Olacaklar Mı?

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanma süreci uygulanıyor. Buna göre 17 Mayıs 2021'e kadar Türkiye'nin 81 ilinde tam kapanma gereği sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Ancak bu süreçte bazı durumlarda vatandaşların sokağa çıkmaları gerekecek. Özellikle emekli maaşları ile emekli bayram ikramiyelerinin bu süreçte ödenecek olması üzerine emekli vatandaşlar bankalara gidip gidemeyeceklerini ve kendilerine bir muafiyet verilip verilmeyeceğini merak ediyorlar. Emekliler bankaya maaş ve bayram ikramiyesi almaya giderken sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar mı?

EMEKLİLERE MUAFİYET AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı'ndan emekli vatandaşların durumlarına dair yeni bir açıklama yapıldı. İçişleri Bakanlığı emeklilere dair yeni bir karar alındığını duyurdu. Buna göre emekli vatandaşlar maaşlarını ve bayram ikramiyeleri almak için bankaya gitmek istediklerinde bazı kurallara uymak şartıyla sokağa çıkma yasaklarından muaf olacaklar. Peki emekliler hangi durumlarda sokağa çıkma yasaklarından muaf olacaklar?

TAM KAPANMA SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI EMEKLİ MUAAFİYET ŞARTLARI!

İçişleri Bakanlığından verilen bilgilere göre emekli vatandaşlar tam kapanma sokağa çıkma yasaklarından yalnızca maaş ve bayram ikramiyeleri ödemelerini bankadan almak için muaf tutulacaklar. Emekliler bu muafiyette Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak taakvime ve sürelere uymak zorunda olacaklar. TC Kimlik numaralarının son hanesine göre veya bir başka kritere göre ödeme yapılması durumunda emekliler muafiyetlerini kendi gruplarına denk gelen sürede kullanabilecekler.

Emekli vatandaşlar maaş ve bayram ikramiyesini aldıkları bankanın kendilerine en yakın şubesine gidecekler. Aksi durumda sokağa çıkma yasaklarından muaf olamayacaklar. Ayrıca emekli vatandaşlar güzergah ve zaman kurallarına uymak zorunda olacaklar. Tüm bu kuralları uygulşayam emekliler belirtilen sürede bankaya gidip maaş ve bayram ikramiyesi alabilmek için muaf olacaklar. 

Öte yandan banka şubelerinde emekli maaş ve bayram ikramiyesi ödeme günlerinde yoğunluk oluşmaması için gereklki tedbirler alınacak. Mülki idare amirleri ile banka yönetimleri tarafından alınacak olan karar gereği açık bulundurulacak banka şubeleri, çalıştırılacak personel sayısı ve banka şubelerinin açılış ve kapanış saatleri hakkında değişiklik yapılabilecek.

Yorumlar (0)