Tam Kapanmada Bankaların Yeni Çalışma Saatleri Belli Oldu!

Türkiye'de tam kapanmanın yaşanacağı 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında bankaların çalışma saatleri belli olmaya başladı. Hangi banka saat kaçta açılacak ve saat kaçta kapanacak? Müşteriler bankalardan nasıl hizmet alacaklar?

Tam Kapanmada Bankaların Yeni Çalışma Saatleri Belli Oldu!

Tam kapanma kararı kapsamında uygulanacak olan aralıksız sokağa çıkma yasaklarında bankaların durumu en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Ekonomik hayatın devam etmesi için bankaların tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara vermelerine imkan tanınmadı. Ekonomik yaşamda aksama meydana gelmemesi için bankalar çalışmalarını belirli kurallar dahilinde ve kendi otokontrolleriyle sürdürebilecekler.

Koronavirüs ile mücadelenin en başından itibaren sorumluluk alan kurumların başında bankalar geliyor. Salgının etkisini arttırdığı dönemlerdemesai saatlerini sınırlayan, HES kodu ile müşteri kabul eden, uzaktan çalışma imkanı veren bankalar tam kapanma sürecinde de sorumlulukl almaya başladılar. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda bankalar kendi çalışma saatlerini düzenlediklerini müşterilerine duyuruyorlar.

BANKALAR HANGİ SAATLER ARASINDA AÇIK OLACAK?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede bankaların tam kapanma döneminde kapalı kalmayacakları bildirildi. Bankalarda sınırlı sayıda personel bulundurmak şartıyla çalışmalara devam edilecek. Banka yönetimlerince verilecek olan bu karar ile görevli olacak personeller sokağa çıkma yasaklarından da muaf olacaklar. Ancak İçişleri Bakanlığı yine de bankalara yönelik alınan bir ilke kararını açıkladı. Buna göre bankalar 10:00 ile 16:00 saatleri arasında sınırlı sayıda şube ve personelle hizmet verecekler. Bu saatlere göre banka personellerinin sokağa çıkma yasaklarına ilişkin mufiyetleri belirlenecek. 

DENİZBANK TAM KAPANMA ÇALIŞMA SAATLERİ

Bankalar arasında tam kapanma döneminde mesai saatlerini yeniden düzenleyerek açıklayan ilk banka Denizbank oldu. Denizbank tarafından yapılan açıklamada tam kapanma sürecinde Türkiye'deki tüm şubelerin açık olacağı bildirildi. Ancak Denizbank şubelerde sınırlı sayıda personelle müşterilere hizmet verecek. Diğer şube personelleri ise çalışmalarına evlerinden devam edecekler. Denizbank'ın bilgilendirmesine göre şubelerde çalışanların üçte ikisi evlerinden çalışacaklar. Ayrıca il dışına çıkmak isteyen personellere de uzaktan çalışmaya uymak kaydıyla herhangi bir kısıtlama getirilmeyeceği duyuruldu. Denizbank şubelerinde saat 10:00 ile 16:00 arasında hizmet verileceği bildirildi.

İŞ BANKASI TAM KAPANMA ÇALIŞMA SAATLERİ

Tam kapanma döneminde çalışma sisteminde değişiklik yapıldığını duyuran bir diğer banka ise İş Bankası oldu. İş Bankası Türkiye'de en yaygın şube ağına sahip bankaların başında geliyor. İş Bankası da tüm şubelerini Denizbank gibi tam kapanma döneminde açık tutma kararı aldı. İş Bankası şubelerinde mesai saatleri 10:00'da başlayacak ve 16:00'da sona erecek. Saat 15:30'dan sonra ise İş Bankası şubelerine müşteri kabul edilmeyecek. İş Bankası şubelerinde personel sayıları da tam kapanma sürecinde yüzde 50 azaltılacak. 

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ TAM KAPANMA DÖNEMİ TAVSİYE KARARLARI

Bankaların tam kapanma döneminde çalışma düzenine dair Türkiye Bankalar Birliği tarafından bir tavsiye kararı yayınlandı. Bu kararda bankaların toplum, müşteri ve çalışan sağlığını korumak için azami dikkat ederek bankacılık hizmetlerini kesintisiz sürdürecekleri bildirildi. Ayrıca banka şubelerinin 10:00 ile 16:00 saatleri arasında sınırlı sayıda personel ile çalışmasına dair karar alındığı belirtildi. 

Öte yandan Türkiye Bankalar Birliği sokağa çıkma yasakları nedeniyle 30 Nisan ile 14 Mayıs tarihleri arasında bankalara olan ödemeleri vadesinde yapamayacak olan müşterilere, müşterinin talebi ve tarafların uzlaşması kaydıyla ödeme sürelerinin uzatılması yönünde tavsiye kararı aldı.

Yorumlar (0)