Tam Kapanmada Hangi Sosyal Yardımlar Ve Destek Ödemeleri Alınabilir?

Türkiye'de 17 gün sürecek olan tam kapanma sokağa çıkma yasakları resmen başladı. Peki vatandaşlar bu süre içerisinde ekonomik sıkıntılarını aşabilmek için hangi sosyal yardımları veya destek ödemelerini alabilirler?

Tam Kapanmada Hangi Sosyal Yardımlar Ve Destek Ödemeleri Alınabilir?

Türkiye'de koronavirüs salgınının etkisini arttırması ve yayılımı genişletmesi üzerine alınan tam kapanma kararı resmen başladı. Muafiyet listesinde yer almayan vatandaşlar 17 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ile karşı karşıya kalacaklar. Koronavirüs salgınının yayılımının engellenmesi için oldukça önemli olan tam kapanma ekonomik olarak ise bazı vatandaşları zor durumda bıraktı. Özellikle kısıtlamalar dolayısı ile iş yerleri kapanan ve gelir kaybı yaşayan, gündelikişlerde çalışıp ailelerinin geçimlerini sağlayan vatandaşlar 17 gün boyunca nasıl geçinebileceklerini kara kara düşünmeye başladılar. Tam kapanma sürecinde hangi sosyal desteklere başvuru yapılabilir? Tam kapanmada hangi sosyal yardımlar verilecek?

3. FAZ 1.000 TL SOSYAL YARDIM DAĞITIMI DEVAM EDİYOR

Pandemi döneminde ihtiyaç sahibi ailelere verilen 1.000 TL sosyal yardımlar 3 faza bölünmüştü. O dönem ismi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olan bakanlık tarafından ilk iki fazda sosyal yardım alan ve devletin kayıtlarında bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1.000 TL sosyal yardım ödemesi yapılmıştı. Bu sosyal yardımlar için başvuru alınmamıştı. 3. faz 1.000 TL sosyal yardımlar için ise başvurular alınmaya başlandı ve bu sosyal yardımlar sürekli hale getirildi. Halen daha 1.000 TL sosyal yardım başvurusu e-devlet üzerinden devam ediyor. Bu başvuruyu yapan ihtiyaç sahiplerine 1.000 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre 1.000 TL sosyal yardımlar 1.100 TL'ye çıkarıldı.

850 TL NAKİT DESTEK ÖDEMESİ

Türkiye'de çalışma hayatını etkileyen tam kapanma sürecinde devlet tarafından çalışanlara 850 TL nakit destek ödemesi yapılması planlanıyor. İş yerleri kapatılan ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle faaliyette bulunamayan işletmelerin çalışanlarının kısa çalışma ödeneği kapsamına alınamaması durumunda bu çalışanlara devlet tarafından nakdi ücret desteği verilecek. İşverenleri tarafından ücretsiz izne çıkarılacak olan bu çalışanlar 850 TL nakdi ücret desteği alabilecekler. Ancak bunda bir şart uygulanacak. Çalışanların şu andaki işlerine 17 Nisan 2020 tarihinden önce girmiş olmaları aranacak. 

GIDA YARDIMLARI!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın koordinasyonunda ihtiyaç sahibi vatandaşlara belirli dönemlerde sosyal yardım programı kapsamında gıda yardımında bulunulmaktadır. Bu gıda yardımları için valilikler ve kaymakamlıklarla iletişime geçilmektedir. Ancak Ramazan ayı öncesinde dağıtılan bu gıda yardımlarının şu anda devam edip etmediğine dair bir bilgilendirmede bulunulmamıştı. Gıda yardımları ilden ile ve ilçeden ilçeye değişmektedir.

BELEDİYE NAKİT YARDIMLARI

Türkiye'de tam kapanmaya geçişler beraber belediyeler de sorumluluk almya başladılar. Özellikle Ramazan ayı için hazırlanan belediyelerin sosyal yardımları gündem olmaya devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından mağdıur olan, işlerine ara vermek zorunda kalan, iş yerleri kapanan binlerce kişiye 400 TL nakit ödeme yapıldı. Bu nakit ödemeler Başkent kart üzerinden gerçekleştirildi. Aynı şekilde İstanbul, İzmir, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya gibi çok sayıda belediyenin de yardım programları devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar bu belediyelerle irtibata geçerek yardım alabiliyorlar.

Yorumlar (0)