Tam Kapanmada Vatandaşlara Elektrik ve Doğalgaz Faturası Müjdesi

Türkiye'de tam kapanda döneminde geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgaz faturaları hakkında yeni kararlar alındı. Vatandaşlara kolaylık getirecek bu kararlar bazı kesimlerce müjde olarak yorumlandı. 

Tam Kapanmada Vatandaşlara Elektrik ve Doğalgaz Faturası Müjdesi

Türkiye bu akşamdan itibarentam kapanmaya resmen başlıyor. 17 mayıs 2021 tarihine kadar sürecek olan sokağa çıkma yasakları nedeniyle vatandaşların aklını kurcalayan meseleler çözüme kavuşmaya devam ediyor. Bu konuların başında da elektrik ve doğalgaz faturaları geliyor. Bunun için elektrik ve doğalgaz faturalarına yönelik tam kapanmaya özel bazı kararlar alındı. 

SON ÖDEME TARİHLERİ ERTELENDİ

Öncelikle tam kapanma sokağa çıkma yasakları dolayısı ile vatandaşların evlerinden çıkmamalarına dair düzenlemeler yapıldı. Doğalgaz ve elektrik faturalarının son ödeme tarihleri Ramazan Bayramı'nın sonrasına ertelendi. Yani son ödeme tarihi geçen faturalar üzerinde işlem yapabilmek için şirketler 17 mayıs tarihini beklemek zorunda kalacaklar. Bu süreçte vatandaşlarda gecikme faizi gibi bir talepte bulunulamayacak. 

BORCUNDAN DOLAYI ELEKTRİK VE DOĞALGAZ KESİNTİSİ YAPILAMAYACAK

Vatandaşa müjde olan bir ikinci düzenleme ise hem konutların hem de ticarethanelerin aylık 2 Bin TL'yi aşmayan ve ödenmeyen borçları nedeniyle elektrik veya doğalgaz  kesintisi yapılamayacak olması oldu. Tam kapanma döneminde enerji dağıtım şirketleri abonelerine borcundan dolayı hizmet kesme işlemi yapamayacaklar.

Elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri tam kapanma sürecinde sayaç okuma çalışmalarına tüm tedbirleri alarak devam edecekler. Faturaların son ödeme tarihleri tam kapanma tarihinin sonuna kadar ertelenecek. Ayrıca son ödeme tarihleri Ramazan Bayramı sonrasında yığılmalar oluşmayacak şekilde yeniden belirlenecek. 

Genelge kapsamında kapatılan iş yerlerinin doğalgaz ve elektrik hizmetlerinde kesinti yapılamayacak. Borçtan dolayı hizmet kesme işlemi yapmak prensip olarak yasaklandı. Tam kapanma döneminin ardından yeni bir süreç başlatılabilecek. 

PLANLI ELEKTRİK KESİNTİSİ YAPILAMAYACAK

Elektrik konusunda alınan bir diğer karar ise planlı kesinti yapılamayacak olması oldu. İlke kararı gereği uzun süreli sokağa çıkma yasağı süresince vatandaşların evlerinde olacak olması nedeniyle planlı elektrik kesintisi yapılamayacak. Ancak elektrik hizmetini ulaştırmak durumunda zorunlu şekilde elektrik kesintisi yapılması gerekirse buna izin verilebilecek.

Yorumlar (0)