Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 Alan Bazlı Fındık Destekleme Ödemelerine Zam Yapıldı Mı?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fındık üreticilerinin desteklenmesine her yıl olduğu gibi 2021 yılında da devam edilecek. Fındık üreticileri 2021 alan bazlı fındık desteklemesinin kaç TL olduğunu merak ediyorlar. Dekar başına fındık destekleme miktarı ne kadar? Alan bazlı fındık desteklemesine 2021 zammı uygulandı mı? Alan bazlı fındık destekleme ödemeleri 2021 ne zaman yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 Alan Bazlı Fındık Destekleme Ödemelerine Zam Yapıldı Mı?

Türkiye'de zirai faaliyetlerin devam etmesi ve geliştirilmesi maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çeşitli destekleme ödemeleri yapılmaktadır. Bu destekleme ödemelerinin birisi de fındık üretimi için verilen alan bazlı fındık desteklemesidir. Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nde üretimi, yapılan fındık tarımı için devlet desteği verilmektedir. Fındık üretimi ile her yıl Türkiye'ye çok ciddi bir gelir kazanımı sağlanırken daha yüksek üretim için de üreticiler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından teşvik edilmektedir.

ALAN BAZLI FINDIK DESTEKLEME ÖDEMELERİNE 2021 ZAMMI YAPILDI MI?

Alan bazlı fındık destekleme ödemeleri hakkında en çok merak edilen konulardan birisi bu destekleme ödemelerine 2021 zammı yapılıp yapılmadığı oldu. Türkiye'de her şeye zam gelirken fındık destekleme ödemelerine de zam yapılmasına dair bir beklenti oluştu. Şu ana kadar bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz yıl fındık üreticileri dekar başına 170 TL destekleme ödemesi almıştılar. Bu uygulamanın 2021 miktarı için ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklama yapılması bekleniyor.

2021 ALAN BAZLI FINDIK DESTEKLEME ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?


2021 alan bazlı fındık destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair çok sayıda araştırma gerçekleşiyor. Fındık üreticileri ödemelerinin hesaplarına ne zaman aktarılacağını öğrenmek isterlerken Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan resmi bir açıklama bekleniyor. Her yıl Mart ayının sonunda yapılan alan bazlı fındık destekleme ödemeleri bu yıl Nisan ayının başlamasına rağmen ne zaman yapılacağına dair herhangi bir açıklama gerçekleştirilmedi. Fındık üreticileri yalnızca gübre ve mazot desteği alabildiler. O desteğin ödemeleri de TC kimlik numaralarının son hanesine göre yapılmaya devam edilecek. Ancak fındık üreticilerinin asıl beklentisi alan bazlı fındık desteleme ödemelerinin yapılması oldu. Bu ödeme tarihleri henüz belli olmadı.

ALAN BAZLI FINDIK DESTEKLEME ÖDEMELERİ NASIL ALINIR?

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın alan bazlı fındık destekleme ödemesi arazisinde fındık tarımı yapan ve çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulunan üreticilere verilmektedir. Bu ödemeler için fındık üreticileri her yıl bir sonraki yılın destek ödemesini alabilmek amacıyla işlem yapmaktadırlar. İşlemlerini tamamlayan fındık üreticileri alan bazlı fındık destekleme ödemesi yapıldığında Ziraat Bankası hesaplarında destekleme ödemelerini tahsil edebilmektedirler. Destekleme ödemesi alabilmek için fındık tarımı yapıldığına dair tapu kayıtları dikkate alınmaktadır. Ayrıca tapu kiralama yoluyla da destek ödemesi alınabilmektedir.

Emlak365.com

Yorumlar (0)