Taşeron İşçiler Çalışma Bakanlığı'na İlk Zam Taleplerini Sunacaklar! 2020 TİS Beklenen Zam Oranları

Kamuda çalışan ve 4/D statüsünde bulunan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına ilişkin ilk talepleri Çalışma Bakanlığı'na sunulacak.

Taşeron İşçiler Çalışma Bakanlığı'na İlk Zam Taleplerini Sunacaklar! 2020 TİS Beklenen Zam Oranları

Kamuda çalışan ve 4/D statüsünde bulunan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına ilişkin ilk talepleri Çalışma Bakanlığı'na sunulacak. Uzun bir süredir her 6 ayda bir yüzde 4 zam alan taşeron işçiler yeni dönemde maaşların artış oranlarına dair taleplerini iletecekler. Taşeron işçileri temsil edecek sendikanın talep edebileceği rakamları haberimizde ele aldık.

2020 Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin önündeki pandemi yasağının kalkmasının ardından gözler taşeron işçiler için gerçekleştirilecek toplantılarda olacka. 31 Ekim tarihi itibariyle mali ve soysal haklara ilişkin sözleşmenin süresinin dolmasıyla taşeron işçiler için yeni süreç başlayacak. 2020 TİS ile yeni dönem mali ve sosyal haklara ilişkin taleplerini de sunacak olan işçiler yeni kazanımlar elde etmek istiyorlar. KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLER MAAŞ ZAM ORANI TALEPLERİNİ SUNACAKLARKamuda çalışan taşeron işçiler için KHK'dan sonraki dönemlerde belirlenen maaş zammı yüzde 4 oldu. Enflasyon oranlarının yüzde 10 bandının üzerinde olduğu bu süreçte işçilerin maaşlarının alım güçleri oldukça azaldı. Taşeron işçilerin bazılarında ise asgari ücret zamları sonrasında, bu seviyenin altında kalma durumu oldu. Asgari ücretten daha düşük seviyeye düşen taşeron işçi maaşlarına ilişkin ise Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme devreye girdi. Bakanlık asgari ücret zammı sonrasında düşük maaşlı olanların maaşlarını asgari ücret seviyesine çekti. Masada Olan Zam OranlarıBu dönemden sonra maaşların artmasını bekleyen taşeron işçiler için ise yeni bir dönem başlıyor. Basında konuşulmaya başlayan zam oranlarına ilişkin ise bazı değerler ön plana çıkıyor. En kuvvetli ihtimallerden bir tanesi ise 2020 yılı asgari ücret maaş zam oranı olan yüzde 15. Bu oran enflasyon rakamının üzerinde olup kabul edilmesi halinde işçilere refah payı sağlayacak.2020 TİS görüşmelerinde önemli olan bir diğer nokta sendikanın zam talebi. Bu konuda bir açıklama gelmezken işçi sendikasının geçmiş dönemdeki yüzde 4'lük zam oranlarını gör önünde bulundurması bekleniyor. Bu kapsamda sendikanın yüzde 15'ten yukarı bir oranda masada olması kuvvetle muhtemel gözüküyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)