Taşeron İşçiler Hakkında Yargıtay'dan Son Dakika Emsal Karar!

Aynı işe farklı ücret uygulaması taşeron işçilerin en çok şikayetçi oldukları konuların arasında yer alırken Yargıtay eşit işe eşit ücret uygulaması konusunda yeni bir karara imza attı. Binlerce taşeron işçi hakkında uygulanacak emsal karar haberimizde!

Taşeron İşçiler Hakkında Yargıtay'dan Son Dakika Emsal Karar!
Taşeron işçilerin vermiş oldukları en büyük mücadelelerden biri de aynı işi yapan işçilere uygulanan farklı ücret uygulaması konusunda Yargıtay yeni bir emsal karar verdi.

AYNI İŞİ YAPAN İŞÇİLER ARASINDA AYRIM YAPILAMAZ KARARI ÇIKTI! 

Davaya konu olan olay otelde çalışan bir taşeron işçinin başvurusu üzerine yaşandı. Otelde taşeron işçi olarak çalışan kişi diğer işçilere verilen yılda 4 ikramiye hakkından kendisinin de yararlandırılmasını talep etti.

Kendisinin de diğer işçilerle aynı işi yapmasına rağmen ikramiye hakkından kendisinin yararlanamadığını iddia eden işçi iş mahkemesine başvuruda bulundu. İş Mahkemesi tarafından alınan kararda taşeron işçi haklı bulundu ve işçilere ödenen ikramiyeden taşeron işçinin de yararlanması gerektiği belirtildi.

İşveren iş mahkemesi tarafından alınan kararı temyiz etti. Temyiz başvurusu üzerine Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından görülen davada Anayasa'nın eşitlik ilkesine vurgu yapılarak aynı işi yapan işçiler arasında bir ayrım yapılamayacağı kararına vardı.

İkramiyeler başta olmak üzere diğer işçilere ödenen tüm hakların aynı işi yapan taşeron işçilere de ödenmesi gerektiği belirtilirken alt mahkeme tarafından alınan kararın haklı olduğu belirtildi. Alt mahkemenin işçiye ne kadar tazminat ödeyeceği yönünde bazı hususların eksik bırakılması nedeni ile kararı usulden bozdu ve emsal karara imza attı. Taşeron işçilerin en çok mağduriyet yaşadıkları konuların başında eşit işe eşit ücret uygulaması yer alırken Yargıtay tarafından alınan bu emsal karar büyük önem taşıyor.
Yorumlar (0)