Taşeron İşçiler için 2021 TİS Görüşmeleri Tarihi Belli Oldu Mu?

Taşeron işçiler 2021 yılı toplu sözleşmeyi merakla bekliyorlar. 2020 yılının sonuna doğru yapılması beklenen görüşmeler 2021 yılına kaldı. Peki 2020 TİS ne zaman başlayacak ve ne zaman uygulamaya girecek? İşte öne çıkan tarihler

Taşeron İşçiler için 2021 TİS Görüşmeleri Tarihi Belli Oldu Mu?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin merakla bekledikleri toplu iş sözleşmesinde halen somut bir adım bulunmuyor. 31 Ekim tarihinde toplu iş sözleşmeleri sona eren taşeron işçiler yeni dönem haklarının ne zaman belli olacağını araştırıyorlar. Toplantıların başlamasını ve masada olan konular hakkında yeni düzenlemelerin yapılmasını bekleyen işçiler için bazı tarihler öne çıktı. 

TAŞERON İŞÇİLERİN TİS GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Taşeron işçilerin daha önceki toplu iş sözleşmelerinin ekim ayı sonu itibariyle sona ermesiyle görüşmelerin kasım ayında başlaması bekleniyordu. Ancak konuya ilişkin resmi açıklama yapılmadı. Daha sonra aralık ayı başında asgari ücret görüşmeleri başladı. Bu süreçte 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusuna odaklanan Çalışma Bakanlığı ve Türk İş Sendikası'nın bu süreçten sonra TİS görüşmelerini ele alması bekleniyor. Tüm bu gelişmeler kapsamında taşeron işçiler için toplantıların Ocak 2021 tarihinde yapılmaya başlaması bekleniyor. Görüşmelerin en az 1 ay sürmesi bu sürecin toplantıların seyrine göre daha da uzaması bekleniyor. 

MASADA YER ALACAK KONULAR

Taşeron işçilerin 2021 Toplu İş Sözleşmesinden ilk beklentileri maaş zam oranları. Maaşlarına yüksek oranda zam bekleyen işçiler için diğer başlıklar ise şu şekilde; yüzdelik dilim ile asgari ücret zam düzenlemesi, başta bayram harçlıkları olmak üzere ek ödemelerin artırılması, tayin hakkı, görev tanımı gibi sosyal hakların sağlanması.