Taşeron İşçiler için Çalışma Bakanlığı'nın Zam Oranı, Sendikanın Maaş Talebi! Dosyadaki Kritik Oranlar

Kamu kurumlarında kadrolu olarak çalışan taşeron işçilerin mali ve sosyal haklarının belirleneceği 2020 TİS görüşmelerinde ele alınacak konulara ilişkin talepler ve teklifler merak ediliyor. Özellikle Çalışma Bakanlığı'nın sunacağı maaş zam teklifi ile yetkili sendikanın teklif edeceği maaş zam oranı 900 bin çalışan tarafından araştırılıyor. 2020 TİS öncesi ilk gelişmelerin yaşandığı taşeron işçilerin haklarına ilişkin masada olan muhtemel değişiklikler haberimizde.

Taşeron İşçiler için Çalışma Bakanlığı'nın Zam Oranı, Sendikanın Maaş Talebi! Dosyadaki Kritik Oranlar

Kadroya alındıktan sonra 4/D statüsünde sürekli işçi olarak çalışan taşeron işçiler için çok kritik bir döneme girildi. 

KHK ile kadroya dahil edilme sürecinin ardından bu zamana kadar belirlenen zam oranları ile maaşları artan taşeron işçiler için bu mali destek oranları tamamen değişecek. Burada önemli olan nokta ise Çalışma Bakanlığı ile yetkili sendikanın taşeron işçiler için hazırladıkları çalışmalar olacak.

TAŞERON İŞÇİ MAAŞ ZAM ORANI: ÇALIŞMA BAKANLIĞI YÜZDE KAÇ TEKLİF EDECEK?

Çalışma Bakanlığı'nın 2017 yılında hazırlamış olduğu mali tabloda, taşeron işçilerin maaşlarının yüzde her altı ayda bir yüzde 4 zamlanması öngörüldü.

O dönemde bu zamana kadr bu zam oranı uygulanırken maaşlar enflasyon oranları karşısında eridiler. Bu durumun önümüzdeki dönemlerde yaşanmaması adına 2020 yılında yüksek bir oranda zam bekletyen taşeron işçiler hem sendikanın hemde bakanlığın atacağı merak ediyorlar. 

Ağustos sonu Eylül başı gerçekleştirilmesi beklenen taşeron işçi toplu iş sözleşmelerinde ise en merak edilen konu talep ve tekli edilecek zam oranları. 

BAKANLIĞIN DOSYASINDA YER ALAN ORANLAR

Çalışma Bakanlığı'nın 2020 TİS görüşmelerinde taşeron işçiler için ne kadar zam oranı teklif edeceğine ilişkin bazı değerlendirmeler mevcut. Bu alanda yapılan değerlendirmeler ve üzerinde durulan zam oranları şöyle;

Bakanlığın çalışmalarını en fazla yüzde 10 ile yüzde 15 arasında bir oranda yoğunlaştırdığına dair iddialar bulunuyor. Bu iddialarda ise enflasyon oranlarının üzerinde bir rakamın teklif edilmesi beklenirken yetkili sendikanın da geçmiş dönemlerde alınan zam oranlarını göz önünde bulundurarak zam oranlarında refah payı da talep etmesi bekleniyor. 

Emlak365.com