Taşeron İşçiler İçin Maaş Zammı Pazarlığından Yüzde Kaç Zam Çıkacak?

Ramazan Bayramı'nın hemen sonrasında 4/D'li taşeron işçiler için kritik bir süreç başlayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendikalar arasında taşeron işçilerin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri yapılacak. Bu görüşmeler öncesinde ilk bilgiler kamuoyuna sızmaya başladı. Taşeron işçilere ne kadar zam verilecek?

Taşeron İşçiler İçin Maaş Zammı Pazarlığından Yüzde Kaç Zam Çıkacak?

Türkiye'de taşeron olarak kamu kurum ve kuruluşlşarında çalışan ve 2017'de 4/D statüsü ile kamu işçisi olma hakkı elde eden taşeron işçileri Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri heyecanı sardı. Bu görüşmelerde taşeron işçilerin maaş zamları ve özlük hakları masaya yatırılacak. Taşeron işçileri TİS görüşmelerinde TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ temsil edecek. Bu yıl yapılacak görüşmelerin önceki yıllardakinden farkı ise sendikalar birlikte hareket edecekler. Bu şekilde taşeron işçiler TİS masasında çok daha güçlü bir şekilde temsil edilecekler.

TAŞERON İŞÇİLER İÇİN MAAŞ ZAMMI PAZARLIĞI BAŞLIYOR!

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ işçileri ilgilendiren görüşmeler öncesinde ayrı ayrı bir çalışma gerçekleştirdiler. Hazırlanan taslak ise iki sendikanın da yetkililerinin yer aldığı bir komisyonda tek taslak haline getirildi. Bu taslak üzerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile pazarlık masasına oturulacak. Taşeron işçilerin yıllar içerisinde yaşadıkları kayıpların da bu görüşmelerde telafi edilmeye çalışılacağı bildirildi.

Gelecek hafta sendikalar hazırladıkları taslağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunacaklar. Bakanlık yetkilileri bu taslar üzerinde bir değerlendirme yaptıktan taraflar bir araya gelecekler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın da TİS görüşmelerinde bir teklif sunması bekleniyor. Bu teklif üzerinden pazarlıklara şekil verilecek ve taşeron işçilerin maaş zamları belli olacak.

TAŞERONA NE KADAR MAAŞ ZAMMI VERİLECEK?

Taşeron işçilerin maaş zamları için yapılacak olan görüşmeler öncesinde sendikaların teklifine dair ilk bilgiler kamuoyuna sızdı. Buna göre sendikalar bakanlık yetkililerine yüzde 15 zam ve enflasyon farkı teklif edecekler. Bu enflasyon farkı geçmiş yılları da kapsayacak. Bu şekilde taşeron işçilerin maaşlarına yüzde 25 ile yüzde 30 civarında bir zam yapılması talep edilecek.

Sendikaların bir diğer hazırlığı ise taşeron işçilerin özlük hakları ile alakalı oldu. Buna göre başta tayin hakkı olmak üzere taşeron işçilere diğer kamu işçilerine tanınan tüm hakların verilmesi istenecek. Bu görüşmelerin oldukça çekişmeli geçmesi beklenirken taşeron işçileri temsil edecek olan sendika yetkililerinin TİS'te taviz vermeye niyetlerinin olmadığı bildirildi.

Yorumlar (0)