Taşeron İşçiler Süreç Daha Hızlı İlerleyebilir! Yüzdelik Dilimle Asgari Ücret Ek Zammı, Tayin Hakkı

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranları başta olmak üzere düzenleme bekledikleri çok sayıda konu var.

Taşeron İşçiler Süreç Daha Hızlı İlerleyebilir! Yüzdelik Dilimle Asgari Ücret Ek Zammı, Tayin Hakkı

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranları başta olmak üzere düzenleme bekledikleri çok sayıda konu var. Maaş zam oranları için yüksek bir oran bekleyen taşeron işçilerin esas bekledikleri düzenleme ise yüzdelik dilim ile ek asgari ücret zammı ve tayin hakkı. Peki Çalışma Bakanlığı bu başlıklar için ne düşüyor? Haberimizde.

Taşeron işçilerin yeni dönem mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde Çalışma Bakanlığı'nın teklifleri büyük rol oynacak. Bakanlığın tekliflerinde en önemli detay ise beklenen konulara ilişkin çalışmaların olup olmaması. Eğer bakanlığın beklenen konulara ilişkin kapsamlı bir çalışması bulunması durumunda taşeron işçiler için süreç çok daha hızlı ilerleyebilir. TAŞERON İŞÇİLER İÇİN MERAKLA BEKLENEN İKİ KONUTaşeron işçilerin maaşlarına zam yapılması konusunde merak edilen nokta zam oranı olurken ise yüzdelik dilim ile ek asgari ücret zammı ve tayin hakkı konularında sürecin nasıl işleneceği bilinmiyor.Zira Çalışma Bakanlığı'nın ne ise yüzdelik dilim ile ek asgari ücret zammı konusuna ilişkin ne de tayin hakkı başlığına ilişkin bir açıklaması bulunmuyor. Eğer bakanlık bu konularda bir düzenleme üzerinde çalışmışsa teklif olarak TİS masasına sunacaktır. Ancak çalışma olmaması durumunda taşeron işçiler için beklentilerin karşılanması daha uzun bir döneme yayılabilir. Yüzdelik Dilim ile Ek ZamTaşeron işçilerin düzenleme bekledikleri esas başlıklardan biri yüzdelik dilim ile ek zam. Bu düzenleme kadroya geçmeden önce yüksek maaş alan ancak kadro sonrası asgari ücretle çalışan işçileri yakından ilgilendiriyor. Her ne kadar bu konuda mahkeme kararları olsa da bu alanda alınacak karar Çalışma Bakanlığı'na bağlı. Tayin HakkıTayin Hakkı düzenlemesi daha sık dile getirilen düzenlemelerden. Özellikle eşi kamuda çalışanlar için aile birliğinin bozulması bu alanda yeni bir düzenleme olma ihtimalini artırıyor. 2020 TİS görüşmelerinde konunun ele alınması bekleniyor. Konuşulan düzenlemeler arasında şartlı ve şartsız tayin hakkı ile kurum içi kurum dışı, şehir için şehir dışı tayin hakkı gibi çözümler ele alınıyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)