Taşeron İşçilere 2021 TİS Görüşmelerinden Maaş Zammı Yanında Tayin Hakkı, Becayiş İmkanı, Ek Ödeme Sürprizleri Geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçi konfederasyonları arasında sürecek olan kamu işçilerinin ve taşeron işçilerin Toplu İş Sözleşlmesi (TİS) görüşmelerinde damga vuracak konular belli oldu. Taşeron işçilere çok sayıda müjde verilmesi planlanırken tüm işçilerin maaş zamları da belli olacak.

Taşeron İşçilere 2021 TİS Görüşmelerinden Maaş Zammı Yanında Tayin Hakkı, Becayiş İmkanı, Ek Ödeme Sürprizleri Geliyor

Türkiye'de 2017 yılında 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen taşeron işçiler o günden itibaren büyük sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldılar. Taşeron işçiler hem maaş düşüşü, hem düşük maaş zammı hem de kendilerine verilmeyen özlük hakları ile mağdur oldular. Bu mağduriyetin önüne geçilebilmesi için yıllardır seslerini duyurmaya çalışan taşeron işçilere müjdeli haber Temmuz ayında gelecek. 

PAZARLIK MASASI KURULUYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk-İş ve Hak-İŞ kamu işçileri ile taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi görüşmelerini Temmuz ayına kadar sürdürecekler. İşçi konfederasyonları taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ilettiler. Bakanlık birimleri bu talepleri inceledikten sonra pazarlık masası kurulacak. Pazarlık masasında bu yıl maaş zammının yanında taşeron işçilerin özlük hakları da görüşülecek. 

TAYİN HAKKI MÜJDESİ

Taşeron işçilerin en büyük taleplerinden birisi de kendilerine tayin hakkının verilmesi isteği oldu. Tayin olamadıkları için ailelerini bile dağıtmak zorunda kalan taşeron işçiler yıllardır verdikleri bu mücadelenin mutlu sonla nihayetlenmesini istiyorlar. Gelen ilk bilgilere göre bu konuda Çalışma Bakanlığı da yapıcı bir tavır takındı ve Çalışma Genel Müdürlüğü gerekli adımları atmak için hazırlıklara başladı. 696 sayılı KHK'da değişiklik yapılması suretiyle taşeron işçiler tayin hakkı kazanacaklar. 

ÜNİVERSİTE MEZUNU TAŞERON İŞÇİLER DİPLOMALARINA UYGUN POZİSYONLARA GEÇEBİLECEKLER

Taşeron işçilere verilecek olan diğer haklar ise taşeron işçi olarak çalışırken yükseköğretim kurumlarından mezun olan işçileri kapsıyor. Bu işçiler çalıştıkları kurumların ihtiyacı olması halinde mezuniyetlerine uygun bir pozisyonda değerlendirilebilecekler. Bunun da önündeki tüm kanuni engeller kaldırılacak. 

Sendikaların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan talep ettikleri diğer haklar ise sağlık kuruluşlarında çalışan taşeron işçilere ek ödeme yapılması, taşeron işçilere becayiş imkanı tanınması, yaşı dolan taşeron işçilerin zorunlu olarak emekli edilmelerine dair yönetmeliğin kaldırılması olacak. 

YÜZDE 20 MAAŞ ZAMMI

Maaş zamlarında da karar alınacak. Temmuz ayında imzalanacak olan toplu iş sözleşmesinde işçilere yüzde 20 civarında bir maaş zammı yapılması talep edilecek. Bu maaş zammı tüm kamu işçileri için geçerli olacak. 

Yorumlar (0)