Taşeron İşçilere Maaş Dopingi Gelebilir! Zam Dışında Masada Olan Öneriler

4/D personeli olarak kamuda çalışanlar için maaş zam önerisi sunulacak ve Türk İş ile Çalışma Bakanlığı'nın gerçekleştireceği görüşmelerde bu teklifler ve talepler masaya yatırılacak.

Taşeron İşçilere Maaş Dopingi Gelebilir! Zam Dışında Masada Olan Öneriler

4/D personeli olarak kamuda çalışanlar için maaş zam önerisi sunulacak ve Türk İş ile Çalışma Bakanlığı'nın gerçekleştireceği görüşmelerde bu teklifler ve talepler masaya yatırılacak. Taşeron işçilerin maaş zam oranlarına dair yeni bir düzenleme gündemde,

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına dair çok sayıda değerlendirmede gündemde yer almıştı. Söz konusu değerlendirmelerde taşeron işçilerin çok uzun zamandır yüzde 4 maaş zammı aldıkları ve bu maaş zam oranları nedeniyle alım güçlerinin çok ciddi oranlarda düştüğü bildiriliyordu.

Taşeron işçilerin maaş zam oranlarına dair yapılan bu değerlendirmelerde ise yer alan yeni oranlar için enflasyon oranları esas alınıyordu. Enflasyon oranlarının yüzde 12.00 ile yüzde 13.00 arasında bir seviyede olacağının öngörüldüğü değerlendirmelerde maaşların da bu seviyenin üzerinde olması bekleniyordu. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAM ORANLARINA ENFLASYON ORANLARI ETKİSİ 

4/D'li personellerin maaşlarına yapılması muhtemel maaş zam oranlarına ilişkin değerlendirmelerde uzmanlar enflasyon oranlarının yüzdesi artı refah payı üzerinde durdular. Bu noktada maaşların en az yüzde 12.00 zam alacağını ve refah payının yüzde 3.00 olabileceği iddia edildi. Yapılan değerlendirmelerde taşeron işçilerin maaşlarının en az yüzde 12.00 en fazla ise yüzde 17.50 oranında artacağı öngörüldü. 

Taşeron işçilerin maaşlarına yönelik bu değerlendirmelere ise son günlerde yenisi eklendi. Daha önceden sıkça dile getirilen düzenleme taleplerinden birisi eşit işe eşit ücretti. Bu düzenleme talebinde taşeron işçiler, kurumların eski kadrolu işçileri ile eşit ücret almak istediklerini dile getirdiler. Ancak bu yönde adım atılmamıştı. 

2020 TİS öncesi ise konu TBMM için yeniden gündemde. TBMM'de çalışan işçilerin durumlarına dair yapılan açıklamada , bu işçilerin maaşlarının kadrolu işçilerin maaşlarıyla aynı olacağı bu düzenlemenin de ilk TİS toplantısında ele alınacağı bildirildi. Konuya ilişkin açıklamalar ise diğer taşeron işçileri umutlandırdı. Bu açıklamanın tüm taşeron işçileri kapsayacak şekilde TİS masasında konuşulması bekleniyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)