Taşeron İşçilere Tek Toplantıda Çift Zam Müjdesi Gelir Mi? Yüzdelik Dilim Umudu

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılması konusunda Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin başlaması bekleniyor.

Taşeron İşçilere Tek Toplantıda Çift Zam Müjdesi Gelir Mi? Yüzdelik Dilim Umudu

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılması konusunda Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin başlaması bekleniyor. TİS görüşmeler kapsamında taşeron işçilerin ne kadar maaş alacakları belli olacak. Ancak TİS görüşmelerinde çözüm beklenen konulardan birisi de yüzdelik dilim. Peki 2020 TİS görüşmelerinde hem maaş zammı hemde yüzdelik dilim zammı ile çift zam müjdesi gelir mi?

31 Ekim tarihinden itibaren toplu iş sözleşmesi bekleyen taşeron işçiler için yeni bir dönem başlamak üzere. TİS görüşmelerinde masada olacak olan Çalışma Bakanlığı ile Türk İş Sendikası önümüzdeki günlerde asgari ücret görüşmeleri için bir araya gelecek. Asgari ücret içşin resmi açıklamada bulunan Bakan Selçuk 4 Aralık tarihini işaret etti, taşeron işçiler için gerçekleştirilecek görüşmeler için ise tarih gelmedi. ÇİFT ZAM MÜJDESİ BEKLENİYORTaşeron işçiler için en önemli beklenti yüksek oranda maaş zam oranı. Asgari ücret zam görüşmelerinin ardından TİS görüşmeleri başlarsa taşeron işçiler için asgari ücret zam oranı belirleyici etmen olacaktır. TİS görüşmeleri asgari ücret zam kararı öncesinde sürpriz bir şekilde gerçekleşirse maaş zam oranları muhtemel enflasyon oranlarına göre belli olacak. Taşeron işçiler için ikinci ihtimalin gerçekleşmesi ise zor görünüyor. Zira daha önceden taşeron işçi görüşmeleri için yapılan açıklamada görüşmelerin birkaç ay sürebileceği ifade edilmişti. Görüşmeler bu tarihten sonra bir ay bile sürse enflasyon oranları netlik kazanmış olacak. Yüzde 16 Zam İddiasıAsgari ücret için masada yüzde 16 zam iddiası bulunuyor. Enflasyon oranlarının yılsonunda yüzde 12 bandında olacağı pandemi süreci gibi etmenler nedeniyle çalışanlara yüzde 4'lük bir refah payı sunulacağı iddia edildi. Eğer bu iddia gerçekleşirse asgari ücret yüzde 16 oranında artacak. Bu oran taşeron işçiler için belirleyici rakam olabilir. 4/D personelleri için bir diğer zam konusu yüzdelik dilim ek zam. Çalışma Bakanlığı'nın ve Türk İş Sendikasının yüzdelik dilim konusunu görüşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu alanda bir anlaşma sağlanırsa maaşlara yeni bir düzen gelebilir. Bu sayede işçiler hem yüzdelik dilim hemde maaş zammı alabilirler.Emlak365.com


Yorumlar (0)