Taşeron İşçilere Yüzde 20 Maaş Zammı İsteyen Sendikalara Bakanlığın Zam Teklifi Belli Oldu!

Kamu işçileri ile 4D'li taşeron işçilerin maaş zamlarına dair kıyasıya pazarlık devam ediyor. Taşeron işçilere ne kadar maaş zammı yapılacak? Taşeron işçilerin en düşük maaşı kaç TL olacak? Taşeron işçilerin Toplu iş Sözleşmesi (TİS) ne zaman imzalanacak? 

Taşeron İşçilere Yüzde 20 Maaş Zammı İsteyen Sendikalara Bakanlığın Zam Teklifi Belli Oldu!

Türkiye'dce kamu kurum ve kuruluşlarında hem normal kamu işçisi hem de 4D'li taşeron işçi statüsünde çalışanlar için maaş zammı pazarlıkları devam ediyor. Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı ile işçi konfederasyonlarının pazarlıkları sürüyor. TİS görüşmelerinde işçileri Türk-İş ve Hak-İş temsil ediyorlar. 

Taşeron ve kamu işçilerinin maaş zamlarına dair yapılan görüşmelerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Türk-İş ve Hak-İş tarafından ortak olarak bir teklif sunuldu. İşçilerin maaş zamlarına dair teklif şu anda bakanlık yetkilileri tarafından inceleniyor. Bakanlık yapılan teklif üzerine bir karşı teklifte bulunacak. Maaş zammı pazarlıkları bu karşı teklif ile kızışacak. 

YÜZDE 20 MAAŞ ZAMMI TEKLİFİ

Türk-İş ve Hak-İş tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunulan teklife göre işçiler için yüzde 20 maaş zammı talep edildi. Buna göre taşeron işçilere 2021 ve 2022 yılları için ilk 6 ay yüzde 20 maaş zammı verilmesi teklif edildi. Sonraki 6 aylık dönemlerde ise her 6 ay başında yüzde 3 refah zammı ve enflasyon farkı istendi. Bu teklifin kabul edilmesi durumunda en düşük taşeron işçi maaşı 4.800 TL'ye yükselecek.

BAKANLIK ENFLASYON FARKI ÖNERECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise işçi sendikalarından gelen bu maaş zammı talebini bir hayli fazla buldu. Daha makul bir tutar üzerinde görüşme yapmak isteyen bakanlık yetkilileri kendi tekliflerini hazırlıyorlar. Kulis bilgilerine göre ise işçilere maaş zammı olarak yüzde 3 ve enflasyon farkı önerilecek. Bu enflasyon farkı ile işçilerin maaşlarının erimesinin önüne geçileceği üzerinde durulacak. 

SENDİKALARIN KOZU GREV

Taşeron işçi maaş zamları ile alakalı olarak gelecek hafta taraflar bir araya gelecekler. Bu görüşmede Çalışma Bakanlığı'nın maaş zammı teklifi netlik kazanacak. Ardından ise pazarlık süreci başlayacak. Ancak işçi sendikalarının bu yıl tekliflerinden geri adım atmak gibi bir tavır göstermeyecekleri ve gerekirse grev kararı almaktan da çekinmeyecekleri bildirildi. 

Yorumlar (0)