Taşeron İşçileri Sevindiren Sürpriz Zam! Maaşlar Beklenenden Daha Çok Artacak

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranı için beklenmedik bir gelişme oldu.

Taşeron İşçileri Sevindiren Sürpriz Zam! Maaşlar Beklenenden Daha Çok Artacak
Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranı için beklenmedik bir gelişme oldu. Enflasyon rakamlarının esas alındığı zam oranlarına dair değerlendirmeler yeni beklenti rakamları ile yenilendi. İşte güncel zam

Taşeron işçilerin önümüzdeki dönem mali haklarına dair yapılan değerlendirmelerde üzerinde durulan konu maaş zam oranı oluyordu. Maaşların kaç TL zam alacağı, bu zam oranının nasıl belirleneceği ve maaş zam oranlarının belirlenmesinde esas alınacak etmenler uzmanlar tarafından değerlendirildi. Uzmanların ortak fikri ise yüzde 4 zam alan taşeron işçilerin alım güçlerinde yaşanan düşüş ve güncel enflasyon oranlarının maaş zam oranlarının belirlenmesinde etkili olacağı yönünde.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAM ORANLARINDA BEKLENTİ YÜKSELDİ

Kamu kurumlarında KHK kapsamında kadrolu çalışan taşeron işçilerin maaş oranlarının belirlenmesinde hedef alınacak bir diğer rakam ise asgari ücret zam oranı. Tüm bu gelişmeler kapsamında önümüzdeki süreçte asgari ücret zam oranlarının belirlenmesi, Ocak ayı itibariyle enflasyon oranlarının netlik kazanması taşeron işçilerin maaş zam oranlarına ilişkin daha net değerlendirme yapılmasını sağlayacak.

Yılsonu öncesinde yapılan değerlendirmelerde ise Merkez Bankası'nın son verileri dikkat çekti. Daha önceki süreçte yüzde 12.4 oranında enflasyon oranı beklediğini açıklayan TCMB yeni raporunda 202 yılsonunda enflasyon oranlarının yüzde 14'ün üzerinde olacağını öngörüyor.

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıkladığı enflasyon tahminlerinin gerçekleşmesi durumunda yüzde 14 bandının üzerinde olacak. Bu rakama refah payı ilave edilmesi de gündemde. Ayrıca taşeron işçilerin maaşlarına yüzdelik dilim ile ek zam verilmesi konusunun da masada olması bekleniyor. Tüm gelişmeler sonrasında ise taşeron işçiler için yüzde 14 ile yüzde 20 arasında bir zam ihtimali konuşuluyor.
Yorumlar (0)