Taşeron İşçilerin 2021 İlave Tediye 3. Taksit Ödemeleri Ne Zaman Verilecek?

Türkiye'de taşeron ve kamu işçilerine ödenen ilave tediye ücretlerinin 3. taksitleri ile alakalı olarak büyük bir merak yaşanıyor. Taşeron işçilerin ek ödemeleri olan ilave tediye 3. taksit ödemeleri ne zaman yapılacak? İlave tediye 3. taksit ödeme tarihi belli oldu mu?

Taşeron İşçilerin 2021 İlave Tediye 3. Taksit Ödemeleri Ne Zaman Verilecek?

Türkiye'de taşeon işçiler ile kamu işçilerin eher yıl ilave tediye ödemeleri yapılıuyor. Bu ödemeler yılda 4 taksit halinde işçilere ödeniyor. Standart bir ödeme tarihi belli olmazken ödeme tarihleri Cumöhurbaşkanlığı Kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanarak duyuruluyor. İlade tediye ödemeleri son dakika gelişmeleri neler?

İLAVE TEDİYE NEDİR?

Taşeron işçiler ile kamu işçileri için yapılan bir türk ek ödemeye ilave tediye ödemesi denilmektedir. İlave tediye ödemeleri yılda 52 gün üzerinden hesaplanır. 52 gün karşılığında işçileri her yıl ödeme gerçekleştirilir. Bu ödemeler 4 taksitte yapılmaktadır. Her taksitte 13 günlük ilave tediye ücreti ödenir. Ödemeler işçilerin banka hesaplarına Çalışma Bakanlığı tarafından aktarılır. 

İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİ NASIL HESAPLANIR?

İlave tediye ödemelerinin kanunen hesaplama çerçevesi çizilmiştir. Her işçiye aynı ilave tediye ödemesi yapılmaz. İlave tediye ödemesi hesaplanırken işçinin brüt maaşı esas alınır. Bu maaştan 13 güne düşen kısım hesaplanır. Ardından çıkan tutardan gelir vergisi ile damga vergisi kesilir. Kalan tutar da taşeron işçilerin ilave tediye net tutarı olur. Maaş üzerinden yapılan hesaplamaya ek ödemeler katılmaz. Şu anda asgari ücretli bir taşeron işçisinin ilave tediye ödeme taksiti 1.100 TL'ye karşılık gelmektedir. 4 taksit ile işçiler toplamda 4.400 TL ödeme alacaklar. 

İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİ 3. TAKSİTİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Türkiye'de taşeron işçiler ve kamu işçileri 2021 ilave tediye ödemelerinin ilk iki taksitini aldılar. İlk taksit ödemesi Ocak ayında işçilerin banka hesaplarına aktarıldı. İkinci taksit ödemesi ise Mayıs ayında Ramazan Bayramı'nın hemen öncesinde işçilere ödendi. İlave tediye 3. ve 4. taksit ödemelerinin zamanı konusunda şu anda açıklanmış resmi bir tarih bulunmuyor. Ancak elde edilen bilgilere göre ilave tediye ödemeleri Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde yapılacak. Bunun için de 2021 ilave tediye ödemeleri 3. taksit ödemesinin 10 Temmuz'dan sonra yapılması bekleniyor. 

Yorumlar (1)
Sakarya 5 gün önce
Belediye iscisine.yokmu aylrlmclkli varml.gine acaba bizde banka komisyonunu almdlk.