Taşeron İşçilerin Zam Görüşmeleri Başladı! Türk-İş ve Hak-İş En Düşük 4D Kamu İşçi Maaşı Teklifini Açıkladı

Enflasyonda yaşanan yükseliş maaşlara yapılan zamların adeta erimesine neden olurken milyonlarca kamu işçisi için zam görüşmeleri başladı. Taşeron işçilerin maaş zammı için Türk-İş ve Hak-İş işçi sendikaları talep ettikleri rakamı açıkladı. Taşeron işçi maaşları 2021 yılında ne kadar olacak, 4D kamu işçileri maaş zammı yüzde kaç, en düşük işçi maaşı kaç TL olacak?

Taşeron İşçilerin Zam Görüşmeleri Başladı! Türk-İş ve Hak-İş En Düşük 4D Kamu İşçi Maaşı Teklifini Açıkladı

İşçilerin maaş zammı pandemi nedeni ile oluşan ekonomik dalgalanmanın etkisi ile daha da büyük bir önem kazandı. Taşeron işçiler yükselen enflasyon oranı ile daha yüksek bir zam talebinde bulunurken işçi sendikaları merakla beklenen ilk rakamı duyurdu. 

İŞÇİ SENDİKALARININ RESMİ ZAM ORANI TEKLİFİ BELLİ OLDU! RAKAM KABUL EDİLİRSE EN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI KAÇ TL OLACAK?

Son derece zorlu geçmesi beklenen pazarlık süreci resmen başladı. İşçi sendikaları bugün itibari ile resmi zam tekliflerini açıkladı. Hak-İş ve Türk-İş tarafından bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e sunuldu. İşçi sendikaları arasında yer alan Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman Yıldız tarafınan Bakan Bilgin'e sunulan zam teklifi kamu oyunda büyük yankı oluşturdu. 

Kamu işçileri için verilen zam teklifi kapsamında 2021-2022 için ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep edilirken zam teklifinin kabul edilmesi durumunda kamuda çalışan bir işçinin en düşük maaşı 4 bin 800 liraya yükseltilmiş olacak.

HANGİ İŞÇİLERİN MAALARINA ZAM GELECEK, KAMU İŞÇİSİ KİM, 4D'Lİ TAŞERON İŞÇİLER KİMLER?

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, hastaneler, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere devlete ait olan kamu kurum ve kuruluşlarında 4D statüsünde çalışan kişiler taşeron işçi adı ile anılmaktadır. Son rakamlara göre kamuda bu statüde çalışan 700 bine yakın işçi olduğu belirtilmektedir. 

Yorumlar (1)
emre 2 hafta önce
Kamu kurumlarında halen şirketlere bağlı olarak çalışan binlerce taşeron işçi var bilginize