Taşeron İşçilerin Zam Oranlarında Beklenti Değişti! Eşit İşe Eşit Ücret

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına ilişkin son gelişmeler işçilerin beklentilerinin artmasına neden oldu.

Taşeron İşçilerin Zam Oranlarında Beklenti Değişti! Eşit İşe Eşit Ücret

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına ilişkin son gelişmeler işçilerin beklentilerinin artmasına neden oldu. TBMM bünyesinde çalışan işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarına ilişkin yeni açıklamaların ardından masada olacak.

Devlet birimlerinde çalışan 4/D’li personellerin maaşlarına yapılacak zam oranlarından diğer mali ve sosyal haklar 2020 Toplu İş Sözleşmesi kapsamında belli olacak. 2020 yılının son döneminde gerçekleştirilmesi beklenen ancak henüz resmi bir adım atılmayan TİS sonrası yeni dönem haklar netlik kazanacak. TİS görüşmeleri öncesinde ise bazı değerlendirmeler masada yer alıyor. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAM ORANLARINA DAİR SEVİNDİREN GELİŞME

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin önümüzdei dönem maaşlarında yaşanacak artış oranlarına dair değerlendirmelerde asgari ücret zam oranı ve enflasyon beklentileri esas alınarak değerlendirme yapıldı. Daha önceki süreçlerde her 6 ayda bir yüzde 4 zam alan taşeron işçilerin 2020 yılından sonra ne kadar zam alacakları ise merak konusuydu. Uzmanlar zam oranlarına ilişkin değerlendirmelerinde yüzde 8.5 ile yüzde 17.5 oranı arasında biz zam üzerinde duruyorlar. Ancak bu değerlendirmeler kısa süre önce gelen bir gelişme yenilendi. 

TBMM’de Çalışan Taşeron İşçilere Müjde Geldi

TBMM bünyesinde çalışan taşeron işçilerin yani 4/D’li personellerin maaşlarına yapılacak zam oranlarına dair çok önemli açıklama geldi. 2021 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç tarafından yapılan açıklamada, TBMM’de görevli 4/D’li personellerin maaşlarının kadrolu kamu işçileri ile eşit seviyeye geleceği ilan edildi. Bu düzenlemenin de son TİS ile büyük ölçüde çözüme kavuşturulacağı bildirildi. 

Bu açıklamanın ardından diğer kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler için de benzer bir düzenleme olup olmayacağı merak edildi. 2020 TİS görüşmelerinde konuya ilişkin talebin Türk İş Sendikası tarafından Çalışma Bakanlığı’na iletilmesi bekleniyor. Ancak bakanlığın konuya ilişkin nasıl bir çözüm önerisi sunacağı henüz belli değil. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)