Taşeron Ve Kamu İşçileri İçin 500 TL Seyyanen Zam, Enflasyon Farkı Ve Maaş Zammı İçin Masaya Oturuluyor

Kamu işçilerinin maaş zamlarına ilişkin görüşmeler bayramdan sonra başlıyor. İşçi temsilcileri 300 TL seyyanen zammın yanında maaş zammı, enflasyon farkı gibi taleplerde bulunacaklar. Kamu işçilerine ne kadar zam yapılacak?

Taşeron Ve Kamu İşçileri İçin 500 TL Seyyanen Zam, Enflasyon Farkı Ve Maaş Zammı İçin Masaya Oturuluyor

Yaklaşık 700 bin kamu işçisi için Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci başlıyor. Türk-İş ve Hak-İş aralarından taşeron işçilerinden bulunduğu 700 bin kamu işçisinin maaş zamları için hükümetlemasaya oturacak. İşçilerin herhangi bir hak kaybına uğramamaları için Türk-İş ve Hak-İş birlikte hareket etme kararı aldılar.

İŞÇİLERİN MAAŞ ZAMLARI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

İşçi konfederasyonlarının oluşturdukları komisyonlar çalışmalarını tamamlamak üzereler. Hükümetten talep edecekleri zamların detayları da ortaya çıkmaya başladı. Buna göre işçi temsilcileri özlük hakları konusunda da fikir birliğine vardılar. 17 Mayıs'tan itibaren hazırlanan taslak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunulacak. Bakanlık bu taslak üzerinden Türk-İş ve Hak-İş ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlayacak.

2019'DA NE ZAM VERİLMİŞTİ?

Kamu işçileri için zam görüşmeleri son olarak Ağustos 2019'da yapılmıştı. Bu görüşmelerde en düşük işçi maaşının 3.500 TL'ye çıkarılması, seyyanen 300 TL zam, ilk 6 ay için yüzde 15 zam, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 ay için ise enflasyon farkı ve artı 3 puan zam istenmişti. O dönem varılan anlaşmada işçilere 3.500 TL maaş altında olanlara 150 TL seyyanen zam, ilk 6 ay için yüzde 8, ikinci 6 ay için yüzde 4, üçüncü ve dördüncü altı ay için yüzde 3 zam ve enflasyon farkı konusunda anlaşma sağlanmıştı.

KAMU İŞÇİLERİ İÇİN TALEP EDİLEN ZAM ORANLARI!

İşçilerin bu dönem istedikleri zamlara dair de bilgiler gelmeye başladı. Buna göre en düşük kamu işçisinin maaşının 4.000 TL'ye çıkarılması istenecek. Tüm işçilere 500 TL seyyanen zam, ilk 6 ay için yüzde 20, ikinci altı ay için yüzde 8, üçüncü ve dördüncü 6 ay için ise yüzde 6 zam ile enflasyon farkları talep edilecek. Bu teklife Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin ne cevap vereceği şimdiden merak konusu oldu.

Yorumlar (0)