Taşeron Ve Kamu İşçilerine İyileştirme, Yüzde 20 Maaş Zammı Ve Gelir Vergisi Düzenlemesi Masada!

Kamu işçileri ile taşeron işçiler için zam görüşmelerine bu hafta içinde başlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçi sendikaları pazarlık masasına oturuyorlar. Kamu ve taşeron işçi maaşlarına yüzde kaç zam yapılacak?

Taşeron Ve Kamu İşçilerine İyileştirme, Yüzde 20 Maaş Zammı Ve Gelir Vergisi Düzenlemesi Masada!

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon kamu işçsinin maaş zamlarına ilişkin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri bu hafta içinde başlıyor. Taşeron işçi olarak çalışırken KHK ile kamu işçisi statüsü kazanan taşeron işçilerin de maaş zamları bu görüşmeler neticesinde belli olacak. İşçileri temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın karşısında pazarlık masasında Türk-İş ve Hak-İş yer alacak.

SENDİKALAR HAZIRLIKLARINI TAMAMLADILAR

Sendikalar ile bakanlık arasında yapılacak olan işçi maaş zammı görüşmeleri için bu hafta içerisinde bir takvim belirlenecek. Öncelikle her iki sendika da işçiler için hazırladıkları talepleri Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunacaklar. Bunun ardından ise Bakan nezdinde sendikalar ile ilk görüşme yapılacak.

GELİR VERGİSİNDE DÜZENLEME

İşçilerin maaş zamları için yapılacak olan görüşmelerde sendikaların tavrının ne olacağına dair ilk bilgiler gelmeye başladı. Sendikalar yalnızca maaş zammı talep etmeyecekler. Sosyal haklar başta olmak üzere işçi haklarının genişletilmesi de istenecek. Gelir vergisinde bir düzenleme talep edecek olan sendikalar daha adil bir vergilendirme yapılmasını isteyecekler.Ayrıca işçi aleyhine olan esnek çalışma sistemi üzerinde de düzenleme talebinde bulunulacak.

MAAŞLARA İYİLEŞTİRME ARTI YÜZDE 20 ZAM

Maaş zammı açısından ise sendikalar güçlü bir taleple Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın karşısına çıkacaklar. Sendikalar tarafından ilk görüşmede maaş zammı oranı direkt oalrak bir teklif şeklinde sunulacak. Bu maaş zammında geçmişte kayıpların da dikkate alınarak bir hesaplama yapıldığı bildirildi. Çıplak ücretlerde artışlar ile iyileştirmeler hükümetten talep edilecek. Sendikaların işçilere seyyanen zam da istediği billdirilirken kapıyı en az yüzde 20 maaş zammı oranından açtıkları belirtildi.

TİS NE ZAMAN İMZALANACAK?

Sendikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaki görüşmelerde uzmlaşmaya varılması durumunda toplu iş sözleşmesinin Haziran ayında imzalanması bekleniyor. Ancak uzlaşma sağlanamazsa Temmuz ve Ağustos aylarına sarkan görüşmelerin yapılabileceği de bir ihtimal olarak masada yer alıyor. Memur maaş zamları için ise görüşmeler Ağustos ayında başlayacak.

Yorumlar (0)