Taşerona Sürpriz Zam! 4/D Personellerine TİS işe Yapılması Muhtemel Maaş Zammı

4/D personellerinin maaş zam oranlarının belli olacağı TİS toplantısı için henüz ne Çalışma Bakanlığı'ndan ne de Türk İş Sendikasından bir açıklama gelmedi.

Taşerona Sürpriz Zam! 4/D Personellerine TİS işe Yapılması Muhtemel Maaş Zammı

4/D personellerinin maaş zam oranlarının belli olacağı TİS toplantısı için henüz ne Çalışma Bakanlığı'ndan ne de Türk İş Sendikasından bir açıklama gelmedi. TİS görüşmelerinin başlamasını ve zam oranlarıyla birlikte sosyal hakların belli olmasını isteyen taşeron işçiler için son gelişmeleri aktarıyoruz.

Kamuda çalışan taşeron işçilerin merakla bekledikleri TİS görüşmelerine ilişkin henüz resmi bir adım gelmedi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk İş Sendikasının oturacağı masaya ilişkin son açıklamada, görüşmelerin ne kadar süreceğine dair olmuştu. Hak İş Sendikasından yapılan açıklamada taşeron işçiler için gerçekleştirilecek görüşmelerin birkaç ay sürebileceği ifade edilmişti. Taşeron işçilerin maaş zam oranlarının, sosyal haklarının yeniden belirleneceği TİS görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde ise Kasım ayı ön plana çıkıyordu. Ancak bundan sonraki süreçte asgari ücret görüşmelerinin başlayacak olması bu sürecin biraz daha uzayabileceğini işaret ediyor. TAŞERON İŞÇİLER İÇİN BEKLENMEDİK MAAŞ ZAMMI4/D personellerinin taşeron işçilerin önümüzdeki dönemde en önemli beklentisi ise maaş zam oranları. Uzun süredir her 6 ayda bir yüzde 4 zam alan taşeron işçiler yeni dönemde daha yüksek oranda maaş zammı talep ediyorlar. Daha önceki değerlendirmelerde Maliye Bakanlığı'nın ilan ettiği enflasyon oranlarına dair beklenti sonuçlarına göre yapılan zam değerlendirmelerinde yüzde 8.00 ile yüzde 10.50 arasında bir zam yapılacağı konuşuluyordu. Ancak Kasım ayında TCMB tarafından açıklanan enflasyon oranlarına dair beklenti raporunda yüzde 12.50 rakamı üzerinde duruldu. Eğer enflasyon oranlarının yüzde 12.50 oranında olması durumunda, hükümetin çalışanlara bu orandan daha düşük bir seviyede maaş zammı vermemesi öngörülüyor. Bu çerçevede taşeron işçilere önümüzdeki dönemde yıllık bazda en az yüzde 12.50 oranında zam yapılması bekleniyor. Bunun yanında taşeron işçilerin uzun bir süre boyunca yüzde 4 zam almış olamaları işçilerin refah payı taleplerini de kuvvetlendiriyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)