Taşeronda Bilinmeyen 3 Soru! Seyyanen Zam, Yüzdelik Dilim, TİS Tarihi

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi tarihine ilişkin basında bazı değerlendirmeler yer almaya devam ediyor. Konuya ilişkin son açıklamalar ile birlikte seyyanen zam iddiaları ve yüzdeli dilim düzenlemelerini ele aldık.

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi tarihine ilişkin basında bazı değerlendirmeler yer almaya devam ediyor. Konuya ilişkin son açıklamalar ile birlikte seyyanen zam iddiaları ve yüzdeli dilim düzenlemelerini ele aldık.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4/D statüsünde bulunan taşeron işçiler adına görüşmelerin 2020 yılı içerisinde yapılması bekleniyordu. 

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk İş Sendikası’nın gerçekleştireceği görüşmelere ilişkin son detay ise taşeron işçilerin biraz daha bekleyeceği yönünde. Peki taşeron işçiler için süreç ne zaman başlayacak, nasıl sona erecek? 

TAŞERON İŞÇİLER ADINA TİS TARİHİ

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarından tayin hakkına kadar uzanan tüm yeni haklar 2021 TİS ile netlik kazanacak.

Bu görüşmelerin en önemli yanı ise işçilerin taleplerini masada ilk defa söyleyecek olması. Oldukça önemli olacak ve uzun bir süre sürmesi beklenen taşeron işçi görüşmelerine ilişkin son değerlendirmeler görüşmelerin yaz ayları öncesinde başlayacağı yönünde. 

Uzmanlar tarafından ele alınan taşeron işçi toplu iş sözleşmesinde görüşmelerin Haziran 2021 sonuna doğru başlaması öngörülüyor. 2021 TİS kararlarının ise Temmuz ayına sarkması kuvvetle muhtemel. Daha önceden yapılan bir açıklamada ise TİS toplantısının birkaç ay sürebileceği yönündeydi. 

YÜZDELİK DİLİM VE SEYYANEN ZAM

Kamuda çalışan taşeron işçiler adına en önemli başlıklardan bir tanesi seyyanen zam iddiaları. Maaşlara doğrudan yansıtılması talep edilen zam ile ilgili Çalışma Bakanlığı’ndan da Türk İş Sendikası’ndan da resmi açıklama gelmedi. 

Yüzdelik dilim konusunda ise işçilerin elinin oldukça güçlü olduğu düşünülüyor. Özellikle yargı kararlarının işçilerin lehine olması, konunun TİS masasında konuşulması durumunda işçiler adına önemli hakların elde edilmesini sağlayabileceği yönünde.

Emlak365.com


Bir Yorum

  1. verdikleri direksiyon pirimi cok mu bir ücrettiki onuda kesdiler yolda bir tabak yemek 50 tele başkada birşey söylemiyorum

  2. Kardesim bizim haklarimizi rabbim tek tek cikaracak amma bu kadarda insanlarin hayatlariyla oynanmaz goturecegi alin teri olan o ekmegin icine bile hile soktunuz bi belediyede koceli de bornovada olan belderde calisan kardeslerimiz hak ettigini alirken kayseride erzincanda artvin de erzurumda sivasta vanda amasyada olan kardeslerimizi neden bu maaslarda calisyamiyolar neden bu duzen boyle yapmayin etmeyin rabbim elbet soracak ne hesap vereceksiniz sagliga ver belediye iscisine yok olurmu hepimiz bi butunuz ona verdin bunada ver hepimiz ayni hizmetteyiz hepimiz ayni bayrak ugruna savasiyoruz bi savas ciksa saglikcilar siz gidin belediyedeki taseron siz kalin rabbim sorar ona ikramiye sana yok sen nesin belediye de calisan bi sirket elamanisiniz kadro verdik ne guzel kadro ne guzel zam helal etmiyom bn kimseden de korkmuyorum bi kuru canim var

  3. Rabbim her seyi soracak o zamanda diyin saglikci bunlar belediyeciler amele tek tek soracak bu hesabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir