Taşeronda Bilinmeyen 3 Soru! Seyyanen Zam, Yüzdelik Dilim, TİS Tarihi

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi tarihine ilişkin basında bazı değerlendirmeler yer almaya devam ediyor.

Taşeronda Bilinmeyen 3 Soru! Seyyanen Zam, Yüzdelik Dilim, TİS Tarihi

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi tarihine ilişkin basında bazı değerlendirmeler yer almaya devam ediyor. Konuya ilişkin son açıklamalar ile birlikte seyyanen zam iddiaları ve yüzdeli dilim düzenlemelerini ele aldık.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4/D statüsünde bulunan taşeron işçiler adına görüşmelerin 2020 yılı içerisinde yapılması bekleniyordu. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk İş Sendikası'nın gerçekleştireceği görüşmelere ilişkin son detay ise taşeron işçilerin biraz daha bekleyeceği yönünde. Peki taşeron işçiler için süreç ne zaman başlayacak, nasıl sona erecek? TAŞERON İŞÇİLER ADINA TİS TARİHİKamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarından tayin hakkına kadar uzanan tüm yeni haklar 2021 TİS ile netlik kazanacak.Bu görüşmelerin en önemli yanı ise işçilerin taleplerini masada ilk defa söyleyecek olması. Oldukça önemli olacak ve uzun bir süre sürmesi beklenen taşeron işçi görüşmelerine ilişkin son değerlendirmeler görüşmelerin yaz ayları öncesinde başlayacağı yönünde. Uzmanlar tarafından ele alınan taşeron işçi toplu iş sözleşmesinde görüşmelerin Haziran 2021 sonuna doğru başlaması öngörülüyor. 2021 TİS kararlarının ise Temmuz ayına sarkması kuvvetle muhtemel. Daha önceden yapılan bir açıklamada ise TİS toplantısının birkaç ay sürebileceği yönündeydi. YÜZDELİK DİLİM VE SEYYANEN ZAMKamuda çalışan taşeron işçiler adına en önemli başlıklardan bir tanesi seyyanen zam iddiaları. Maaşlara doğrudan yansıtılması talep edilen zam ile ilgili Çalışma Bakanlığı'ndan da Türk İş Sendikası'ndan da resmi açıklama gelmedi. Yüzdelik dilim konusunda ise işçilerin elinin oldukça güçlü olduğu düşünülüyor. Özellikle yargı kararlarının işçilerin lehine olması, konunun TİS masasında konuşulması durumunda işçiler adına önemli hakların elde edilmesini sağlayabileceği yönünde.Emlak365.com

Yorumlar (0)