Taşıt Kredisi Devam Eden Otomobil Nasıl Satılır?

Taşıt kredisi kullanılarak satın alınan otomobillerin kredi ödemeleri bitmeden satılıp satılamayacağı merak ediliyor. Taşıt kredisi devam eden otomobil nasıl satılır? Taşıt kredisi bitmeden araç satılabilir mi?

Taşıt Kredisi Devam Eden Otomobil Nasıl Satılır?

Türkiye'de otomobil alım satımlarına ilişkin çok sayıda konu merak ediliyor. Bunlardan birisi de taşıt kredisi kullanılarak satın alınan otomobilin kredi ödemeleri bitmeden satılıp satılamayacağı oluyor. Taşıt kredili araç satışı nasıl yapılır? Taşıt kredisi devam eden otomobili satmak için hangi işlemler yapılmalıdır?

Taşıt kredisi ile araç satın almak son yıllarda oldukça aktif kullanılan bir yol oldu. Bu şekilde araç satın alan vatandaşlar 48 ay veya 60 ay gibi vadelerle kredi kullanıyorlar. Bu kredi süresi bitmeden ihtiyaçtan veya otomobil değiştirmek amacıyla satın alınan araçlar satılmak isteniyor. Bu durumda da bu otomobillerin ne şekilde satılabileceği merak konusu oluyor.

TAŞIT KREDİSİ BİTMEDEN OTOMOBİL SATILABİLİR Mİ?

Bankalar taşıt kredisi verirken satın alınacak olan otomobil üzerinde rehin veya ipotek işlemi uygulamaktadır. Bu bir anlamda bankanın vermiş olduğu taşıt kredisini güvence altına almak anlamına geliyor. Böyle bir durumda da taşıt kredisi ile satın alınmış araç doğrudan satılamıyor. Bunu satışa açık halegetirmek için öncelikle kredi borcunun kapatılması gerekiyor. Bu esnada yapılması gereken işlem noter kanalı ile alıcının satıcıya ait kredi borcunu kapatması oluyor. Bu yapılmazsa bir başka yol da alıcının ilgili taşıt kredisi için banka ile yeni bir sözleşme imzalayıp borcu devralması ve satıcının devreden çıkarılmasıdır.

Taşıt kredisinden kaynaklanan ipotek bulunan araçların satışı için kredi borcunun kapatılması en kolay yol olarak değerlendirilmektedir. Bunun için borç kapatma kredisi veya ihtiyaç kredisi kullanmak seçenekler arasında bulunmaktadır. Hiç kredi kullanma yolu denenmeden bulanabilecek bir kaynakla da borç kapatılıp otomobil satışından elde edilecek gelirle bu borç ödenebilir. Kredi borcunun kapandığı an otomobil üzerinde ipotek kaldırılır ve satışına ilişkin herhangi bir engel ortada kalmaz.

TAŞIT KREDİSİ DEVRETME NASIL YAPILIR?

İpotekli bir otomobil satılırken o aracın alımında kullanılan taşıt kredisi satıcı ile alıcı arasında devredilebilir. Ancak bunun için araya alıcı ve satıcının yanında banka da girmektedir. Banka alıcı ile yeni bir sözleşme yapar. Lakin bu sözleşmede alıcının kredi notu büyük bir önem arz etmektedir. Bankanın onay vermesi durumunda taşıt kredisinin devri hemen gerçekleşir.

Yorumlar (0)