TBMM'de Kabul Edilirse Asgari Ücrete Yüzde 15 Ek Yıl İçi Zam Gelecek

Asgari ücretle çalışan vatandaşların ekonomik durumları TBMM'de gündem oldu. Pandemi süreci ve sonrasında oluşan ekonomik ortamda asgari ücretle çalışan vatandaşların mali anlamda zorlandığı ifade edilecek bir kanun teklifi sunuldu. TBMM'ye sunulan bu kanun teklifi kabul edilirse maaşlar yüzde 15 oranında artacak. Yılın geriye kalan döneminde ise asgari ücret 2 bin 699 TL olacak. İşte söz konusu kanun teklifine ilişkin tüm detaylar.

TBMM'de Kabul Edilirse Asgari Ücrete Yüzde 15 Ek Yıl İçi Zam Gelecek

Türkiye'de asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Yılda sadece bir defa zam alan asgari ücretli vatandaşların maaşları Aralık döneminde yapılan zam görüşmelerinin ardından Ocak ayında zamlı olarak ödeniyor. Bu zam bir yıl geçerli oluyor. 

2020 yılında hem ekonomi dünyasında hemde iş dünyasında yaşanan olağanüstü durum nedeniyle sabit ücretle, asgari ücretle çalışan vatandaşlar için yeni bir teklif geldi. Saadet Partisi'nden gelen bu tekifte asgari ücrete 2020 yılında ek zam öneriliyor. 

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN VATANDAŞLARA EK ZAM TALEBİ

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, TBMM'ye bir kanun teklifi sundu. Bu kanun teklifinde asgari ücretle çalışan vatandaşların ödemiş oldukları gelir vergilerinin alınmamasını talep etti. Asgari ücretle çalışan vatandaşların her ay yüzde 15 oranında bir gelir vergisi ödediklerini ifade eden Karaduman, meclise sunduğu teklifinde şu ifadelere yer verdi. 

"Hâlihazırda asgari ücretten yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılması, zaten açlık sınırında yaşamak zorunda bırakılan vatandaşların mağduriyetinin artmasına sebep olduğu izahtan varestedir. Bu haliyle asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisinin istisna kapsamına alınması zaruri bir hal almıştır. "

Kanun tekifinde yer alan açıklamalarda, bu talebin ciddi bir vergi kaybına neden olabileceği vurgulanırken bu kaybın telefasine dair kamu harcamalarındaki israfın boyutu göz önüne alındığında, yapılacak tasarruflar ile asgari ücretin istisna kapsamına alınması pekâlâ mümkündür, ifadeleri yer aldı. 

KABUL EDİLİRSE MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Söz konusu kanun teklifi kabul edilirse maaşlardan alınan 375 TL gelir vergisi alınmayacak. Halen 2 bin 324 TL maaş alan asgari ücretliler bu zam ile birlikte 2 bin 699 TL alacaklar. 

Emlak365.com