EKONOMİ

TBMM'de Kabul Edilirse Su ve Doğalgaz Faturalarından 2021 Sonuna Kadar Vergi Alınmayacak

Pandemi sürecinin olumsuz etkilerinin vatandaşların üzerinden kaldırılması amacıyla CHP tarafından sunulan kanun teklifinde fatura yükünün hafifletilmesi öngörülüyor. Teklif su ve doğalgaz faturalarından alınan vergi, fon ödemesi gibi kesintilerin alınmamasını amaçlıyor.

Pandemi sürecinin olumsuz etkilerinin vatandaşların üzerinden kaldırılması amacıyla CHP tarafından sunulan kanun teklifinde fatura yükünün hafifletilmesi öngörülüyor. Teklif su ve doğalgaz faturalarından alınan vergi, fon ödemesi gibi kesintilerin alınmamasını amaçlıyor.

2021 yılında pandemi etkilerinin olumsuz etkilerine yönelik bir adım da Cumhuriyet Halk Partisi’nden geldi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye bir kanun teklifi sundu. Söz konusu teklif 2021 yılı sonuna kadar elektrik, su ve doğalgaz faturalarından kesilen vergi ile diğer ödemelerin kaldırılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda vatandaşların fatura yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor. 

CHP’NİN KANUN TEKLİFİ TBMM’DE GÖRÜŞÜLECEK

CHP tarafından sunulan kanun teklifi kapsamında, elektrik ve doğalgaz tüketim vergisi, çevre temizlik vergisi, katma değer vergisi ile elektrik faturalarına eklenen TRT payı ve enerji fonu kesintisi ile doğalgaz özel tüketim vergisinin kaldırılması isteniyor. 

TBMM komisyonunda görüşülecek kanun teklifine ilişkin CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer açıklamalarda bulundu. 

Gürer yapmış olduğu açıklamasında son yıllarda faturalara yapılan zamların, faturalarda ki fahiş vergilerin dar gelirli vatandaşları mağdur ettiği ifade edildi. Gürer konuşmasının devamında salgın döneminde dahi dağıtım bedeli, enerji fonu, TRT payı, belediye tüketim vergisi, KDV gibi vergi ve fonların faturalara yansıtılmaya devam edilmesi mağduriyetlerin artmasına sebebiyet vermektedir, ifadelerini kullandı. 

“Belediye Gelirleri Kanunu, Katma Değer Vergisi Kanunu, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu, Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı ve Ticareti ile Görevlendirilmesi Hakkında Kanun ve Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tekilifi” kapsamında talep edilen değişiklikler ise ilgili maddeleriyle şu şekilde;

“GEÇİCİ MADDE 8- 1/1/2021 ila 31/12/2021 tarihleri arasında elektrik ve havagazı tüketimi, Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisinden istisnadır.”

“GEÇİCİ MADDE 9- Konut, iş yeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar, 1/1/2021 ila 31/12/2021 tarihleri arasında çevre temizlik vergisinden müstesnadır.”

“GEÇİCİ MADDE 42- 1/1/2021 ile 31/12/2021 tarihleri arasında yapılan su, elektrik, gaz, ısıtma, soğutma ve benzeri enerji dağıtımları vergiden müstesnadır.”

“GEÇİCİ MADDE 7- Kanunun 4 üncü maddesinin (c) bendi uyarınca hesaplanması gereken pay, 1/1/2021 ile 31/12/2021 tarihleri arasında  hesaplanmaz.”

“GEÇİCİ MADDE 1- Kanunun Ek 2’inci maddesinde belirtilen şekilde hesaplanan katkı payı, 1/1/2021 ila 31/12/2021 tarihleri arasında elektrik faturalarına yansıtılmaz.”

“GEÇİCİ MADDE 9- 1/1/2021 ila 31/12/2021 tarihleri arasında konutlarda kullanılan doğalgaz özel tüketim vergisinden müstesnadır.”

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sunulan kanun teklifi önümüzdeki günlerde TBMM Komisyonunda görüşülecek.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir