TCMB Başkanı Değişti Pazartesi Dolar Kuru Fiyatları Nasıl Açılır? Ekonomi Uzmanı Uyardı

Hafta sonu öncesinde TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın değişmesi ve yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından gözler dolar kuruna çevrildi. Peki Dolar kuru Pazartesi sabahı hangi seviyeden açılır? Uzmanların yorumları.

TCMB Başkanı Değişti Pazartesi Dolar Kuru Fiyatları Nasıl Açılır? Ekonomi Uzmanı Uyardı
Para piyasalarının yeni haftanın ilk işlem saatlerinde nasıl bir seyir izleyecekleri merak konusu. Öyle ki hafta sonu öncesinde yaşanan gelişmeler, bir önceki hafta çok önemli faiz kararının açıklanması, yeni haftaya dair beklentiler dolar kurunu etkiledi.

Yeni hafta öncesinde en merak edilen soru ise Dolar kuru Pazartesi gününe nasıl başlayacak? Ekonomi uzmanları bu soruya dair değerlendirmelerde bulundular.

BİR HAFTADA DOLAR KURUNA ETKİ EDECEK 3 ÖNEMLİ KARAR ÇIKTI

Geçtiğimiz hafta içerisinde ekonomi adına iki önemli karar açıklandı bir önemli atama kararı verildi.

Mart ayının üçüncü haftasının son iki işlem gününde dolar kuru oldukça dalgalı bir seyir izledi. Bu dalgalı seyrin en önemli nedenlerinden bir tanesi tahvil faiz oranlarının yeniden 1.50 seviyesinden 1.63 seviyesine çıkması oldu. Bu durum dolar kurunun yükselmesine neden olurken dolar kurunu etkileyecek ilk adım FED'den geldi.FED Kararı

Haftanın kapanışı öncesi Çarşamba günü akşamı FED faiz kararları açıklandı. Amerikan Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Faiz oranlarını yüzde 0 ile yüzde 0.25 arasında serbest bırakan FED kararı sonrası dolar kuru bir miktar geri çekildi.

TCMB Kararı

Bir gün sonra ise Perşembe günü öğleden sonra Merkez Bankası PPK faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası faiz oranlarında 200 baz puanlık bir artırıma gitti. Ekonomi ortamında beklenmeyen bu karar dolar kurunun çok sert değer kaybı yaşamasına neden oldu.

Merkez Bankası Başkan Değişikliği Hamlesi

Haftaonu öncesinde ise Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararları açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alındı yerine ise eski milletvekili Şahap Kavcıoğlu atandı.EKONOMİ UZMANINDAN SERT YÜKSELEBİLİR UYARISI

Yaşanan bu gelişmeler ve alınan kararların ardından dolar kurunun yeni haftaya nasıl başlayacağı merak konusu. Ekonomi Uzmanı Tunç Şatıroğlu ise merak edilen bu soruya dair açıklamalarda bulundu. Kendisine ait sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Tunç Şatıroğlu dolar kurunun 7.44 TL seviyesinden güne başlayabileceğini öngördü. Ekonomi uzmanı dolar kurunun gün içinde 7.77 TL seviyesine ulaşabileceğini ifade ederken bu seviyede satış olmaması durumunda bir sonraki izlenecek seviyenin 7.85 TL olduğunu ifade etti. Tunç Şatıroğlu değerlendirmesinde ayrıca ABD'de tahvil faizlerinin gevşediğini kurun bu seviyenin üzerine çıkmasının zor olduğunu ifade etti.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna ilişkin değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.
Yorumlar (0)