TCMB Beklenti Anketi Açıklandı: Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru, Faiz ve Enflasyon Beklentisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayı beklenti anketi raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor kapsamında 2021, 2022 ve 2023 yıl sonu dolar kuru tahmini, enflasyon beklentisi ve faiz beklentileri açıklanmış oldu. Merkez Bankası dolar tahmini kaç TL, enflasyon beklentisi ne kadar, dolar 2022 yıl sonunda ne olur?

TCMB Beklenti Anketi Açıklandı: Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru, Faiz ve Enflasyon Beklentisi
Piyasaların yakından takip ettiği önemli veriler arasında yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB beklenti anketi raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora ile 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini, enflasyon beklentisi ve faiz beklenti rakamları da ilan edilmiş oldu.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ NE DEMEK?

Finans piyasalarının en önemli verileri arasında yer alan Merkez Bankası beklenti anketinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her ay düzenli olarak yapılan özel bir araştırma raporudur. Bu araştırma raporunu Merkez Bankası gerçekleştirmektedir ancak, Merkez Bankası kendisi piyasa yapıcı bir banka olduğu için dolar tahmini ya da enflasyon tahmini rakamı açıklaması söz konusu değildir.

Düzenli olarak her ay anket çalışması ile açıklanan sonuçlar Merkez Bankası tarafından düzenlenen ankete iştirak eden katılımcıların vermiş olduğu yanıtlar üzerinden oluşturulan verilerden oluşmaktadır. Bu ankete katılanların beyanları üzerinden medyan beklenti hesaplanmakta, elde edilen sonuçlar Merkez Bankası tarafından kamuoyu ile paylaşılmaktadır.Söz konusu anketi yapan kurum Merkez Bankası olduğu için kamu oyu tarafından Merkez Bankası dolar tahmini olarak anılmaktadır. Oluşan bu algıya rağmen ankette açıklanan tahminleri yapan kurum Merkez Bankası değil ankete iştirak eden reel sektör, finansal sektör ve profesyonellerdir.

MERKEZ BANKASI YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ KAÇ TL?

Merkez Bankası 2021 yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,95 TL iken, bu anket döneminde 8,57 lira seviyesine ulaştı. TCMB 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,20 TL iken, bu anket döneminde 8,78 TL olarak ilan edildi.TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Merkez Bankası cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,54 iken, bu anket döneminde yüzde 13,12 seviyesine yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,47 iken, bu anket döneminde yüzde 11,26 olarak ilan edildi.

Merkez Bankası 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,18 ve yüzde 9,55 olarak gerçekleşti. TCMB 2021 yılı Nisan ayı anket döneminde, katılımcıların 24 ay sonrasına ilişkin olasılık tahminleri değerlendirildiğinde, TÜFE'nin ortalama olarak yüzde 20,34 olasılıkla yüzde 9,00’dan küçük, yüzde 35,66 olasılıkla yüzde 9,00 - 9,99 aralığında, yüzde 26,26 olasılıkla ise yüzde 10,00 - 10,99 aralığında artış göstereceği öngörüldü.MERKEZ BANKASI FAİZ BEKLENTİSİ 2021 RAKAMI NE KADAR?

TCMB BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 17,56 iken, bu anket döneminde yüzde 19,03 oldu. Merkez Bankası Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 17,53 iken, bu anket döneminde yüzde 19,00 seviyesine ulaştı.TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,59 ve yüzde 19,00 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası Nisan ayı beklenti raporu ile ne yazık ki faiz, enflasyon ve dolar kuru beklentilerinin tamamında yükseliş yaşandı.
Yorumlar (0)