TCMB Faiz Arttırırsa Banka Kredileri De Artar Mı? Uzmanlar Yanıtladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi oranı 75 baz puan artırarak yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükselmişti.

TCMB Faiz Arttırırsa Banka Kredileri De Artar Mı? Uzmanlar Yanıtladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi oranı 75 baz puan artırarak yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükselmişti. Merkez Bankası'nın açıklaması sonrasında bankalardan alınan konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranlarının nasıl etkileneceği merak ediliyor. Vatandaşlar, bu kararın ardından bankalardan kredi çekmek istediklerinde yüksek orandan mı yoksa düşük orandan mı faiz ödeyeceklerini merak ediyorlar. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Sefer Şener, Merkez Bankası’nın politika faizi kararıyla bankaların tüketici ve konut kredisi faiz oranları arasındaki ilişkiyi açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi oranı 75 baz puan artırarak yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükselmişti. Merkez Bankası'nın açıklaması sonrasında bankalardan alınan konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranlarının nasıl etkileneceği merak ediliyor. Vatandaşlar, bu kararın ardından bankalardan kredi çekmek istediklerinde yüksek orandan mı yoksa düşük orandan mı faiz ödeyeceklerini merak ediyorlar. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Sefer Şener, Merkez Bankası’nın politika faizi kararıyla bankaların tüketici ve konut kredisi faiz oranları arasındaki ilişkiyi açıkladı.TCMB Faiz Kararı Banka Faiz Oranlarını Nasıl Etkiler?Vatandaşlar “Politika faizi artınca banka kredi oranları da artar mı?” sorusunun yanıtını arıyor. Acil nakit ihtiyacı olan veya hayallerindeki ev ve arabaya sahip olmak için bankalardan kredi çekmeye hazırlanan binlerce kişi bu sorunun yanıtını arıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz artırınca konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarının ne olacağı merak ediliyor. TCMB faiz kararı, vatandaşların bankalardan çekeceği kredileri nasıl etkiliyor? Binlerce kişinin merakla yanıtlanmasını istediği bu soruya İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Sefer Şener cevap verdi.

“Faiz Artışı Riskli Bir Durumdur”Prof. Sefer Şener açıklamasında acı reçeteyi vurgulayarak, vatandaşların bu karar sonrasında biraz tasarruf yapması gerektiğini ifade eti. TCMB para politikası faizi oranı 75 baz puan artırarak yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükselmişti. Bu güncellemenin bankalardan verilen ev, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarının artması anlamına geldiğini söyleyen Şener, “Acı reçete dediğimiz kısım burası. Sermaye daha pahalı hale gelmiş oluyor.” dedi.Merkez Bankası’nın politika faizini artırmasının işletmeler için maliyetli kredileri doğurduğunu söyleyen Şeker, faiz artında ülkeye yabancı yatırımın gelme ihtimalinin yükseldiğini söyledi. Yabanı yatırımın gelmesi de vatandaşlara yansımayı yavaşlattığını vurgulayan Şeker, “İşletmeler ve bireyler açısından bir maliye artışı yaşanacak bu doğaldır. Bu karar enflasyon ve kurlar için sevindirici ama uzun vadede Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi faiz artışı riskli bir durumdur.” dedi. Prof. Sefer Şener vatandaşın MB kararı sonrasında biraz daha tutumlu olması gerektiğini belirtti.Emlak365.com


Yorumlar (0)