TCMB Mart’ta Faiz Mi Artıracak? Citi ve Morgan Beklentilerini Açıkladı

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan artışların ardından Türk Lirası, Dolar karşısında yakaladığı yükselme eğilimine son vermişti.

TCMB Mart’ta Faiz Mi Artıracak? Citi ve Morgan Beklentilerini Açıkladı
ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan artışların ardından Türk Lirası, Dolar karşısında yakaladığı yükselme eğilimine son vermişti. Bu süreçte 6.96 TL bandında bulunan dolar kuru 7.55 TL bandına kadar çıktı. Dolar kuru ve ekonomi piyasalarında oluşan bu durum ise yeni bir adım beklentilerini artırdı.

Yabancı kuruluşlar ise Türk Lirasında istikrarın yakalanması adına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mart 2021 PPK toplantısından faiz artırımı kararı çıkabileceğini ifade ettiler. Beklentilerini açıklayan bankalar raporlarında alınacak kararın nedenlerini de ele aldılar.

YABANCILAR MERKEZ BANKASI’NDAN FAİZ ARTIRIMI BEKLİYOR

Merkez Bankası’nın Mart ayının 3. haftasında gerçekleştireceği PPK toplantısı öncesinde, iki yeni beklenti anketi Morgan Stanley ve Citibank tarafından geldi. İki kuruluş yayımladıkları beklenti raporlarında TCMB’nin faiz artırımına gideceği konusunda hem fikirler. Mart ayı beklenti raporlarında TL’nin yaşadığı değer kaybı üzerinde duran yabancı yatırımcılar istikrar vurgusunda bulundular.

Citibank Raporu

Cİti tarafından yayımlanan beklenti anketi raporunda, Türk Lirasının istikrarlı duruşu için Merkez Bankası'nın 50 baz puan ile 100 baz puan arasında bir faiz artırımı yapabileceği ifade edildi.

Morgan Stanley Raporu

Morgan Stanley’de Merkez Bankası’nın Mart 2021 PPK toplantısından 100 baz puanlık bir artış beklediğini ilan etti. Kurum, Türk Lirası'nda istikrarın sağlanmasına yardım için bu kararın alınabileceğini bildirdi.

JP Morgan Daha Önceden Açıklamıştı

Yabancı derecelendirme kuruluşu JP Morgan daha önceki günlerde yayımladığı beklenti raporunda, TCMB’nin Mart 2021 PPK toplantısında 100 baz puanlık artırım beklediğini bildirmişti.

MART AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mart ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı faiz kararı 18 Mart tarihinde açıklanacaklar. Toplantı sabah saatlerinde başlayacak karar öğleden sonra saat 14.00’de ilan edilecek.
Yorumlar (0)