TCMB Nisan 2021 PPK Faiz Kararı Ne Zaman Saat Kaçta Açıklanacak?

Merkez Bankası'nın merakla beklenen Nisan 2021 dönemi faiz kararı açıklanacak. 15 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek olan PPK toplantısı sonrası ilan edilecek karara dair beklentilerde belli oldu.

TCMB Nisan 2021 PPK Faiz Kararı Ne Zaman Saat Kaçta Açıklanacak?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 yılı Nisan ayı Para Politikaları Kurulu Toplantısı gün içerisinde gerçekleştirilecek. Nisan 2021 PPK Toplantısı; Mart ayı PPK toplantısı kapsamında alınan 200 baz puanlık faiz artışının ardından yeni başkan ile ilk PPK toplantısı olacak.

Peki TCMB PPK toplantısı ne zaman başlayacak? Toplantı ne zaman sona erecek? Toplantıdan nasıl bir karar çıkacak? Alınan karar saat kaçta açıklanacak? İşte TCMB faiz kararına ilişkin ayrıntılar.

2021 NİSAN PPK TOPLANTISI VE FAİZ KARARI BEKLENTİSİ

Nisan 2021 dönemi Para Politikaları Kurulu toplantısının en dikkat çeken yanı, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek ilk toplantı olması. Mart 2021 PPK toplantısı Naci Ağbal başkanlığında toplanmıştı. 200 baz puanlık faiz artışı alınan karar sonrası Naci Ağbal görevden alınmıştı.

O süreçten bu zamana kadar olan zaman diliminde Şahap Kavcıoğlu sıkı para politikası uygulanacağını yineledi ve şeffaflık vurgusunda bulundu.

FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faaliyet takvimine göre 2021 yılı Nisan ayı Para Politikası Toplantısı sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak. PPK toplantısında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlık edecek.

Toplantının başlamasının ardından alınacak olan karar görüşülecek. PPK toplantısının tamamlanmasının ardından alınacak olan faiz artırımı, faiz indirimi yada sabit faiz kararı öğleden sonra saat 14.00 itibariyle duyurulacak.

Nisan 2021 PPK faiz kararına ilişkin duyuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın resmi internet sitesi üzerinden duyurular bölümünden kamuoyu ile paylaşılacak.

NASIL BİR KARAR BEKLENİYOR?

Nisan 2021 dönemine ilişkin yerli ekonomistler ile yabancı ekonomistlere dair gerçekleştirilen anketlerde genel kanı faiz oranlarının yüzde 19.00 bandında sabit tutulması yönünde.

Foreks tarafından gerçekleştirilen beklenti anketinde 22 ekonomist faizlerinde sabit tutulacağını öngördü. 1 ekonomist ise TCMB'nin 100 baz puanlık faiz artışı yapabileceğini değerlendirdi.
Yorumlar (0)