TCMB PPK Aralık 2020 Faiz Kararları Saat Kaçta Açıklanacak?

Merkez Bankası Aralık 2020 dönemi faiz kararları açıklanacak.

TCMB PPK Aralık 2020 Faiz Kararları Saat Kaçta Açıklanacak?

Merkez Bankası Aralık 2020 dönemi faiz kararları açıklanacak. Gün içerisinde gerçekleştirilecek toplantı sonrasında Merkez Bankası basın açıklaması ile faiz kararlarını kamuoyuna ilan edecek.

Emlak365.com - Aralık 2020 dönemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı bugün (24 Aralık 2020) tarihinde gerçekleştirilecek. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştirilecek PPK toplantısından faiz artırımı yapılıp yapılmayacağına ilişkin karar açıklanacak. 2020 Aralık dönemi PPK toplantısının saati ve alınacak kararlara ilişkin uzman tahminleri şöyle;

ARALIK 2020 PPK TOPLANTISI FAİZ KARARLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştirilecek olan PPK toplantısı sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak. Ekonomi başlıkları ve piyasaların durumunun ele alınacağı toplantının birkaç saat sürmesi bekleniyor. Toplantının ardından ise Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden Aralık 2020 Para Politikaları Kurulu PPK kararlarını kamuoyuna duyurulacak. PPK kararları öğleden sonra saat 14.00 itibariyle ilan edilecek. 

EKONOMİSTLERİN ARALIK 2020 PPK BEKLENTİLERİ

Ekonomistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan PPK toplantısına ilişkin kararları önceden değerlendirdiler. Piyasaların durumunu ele alan ekonomistler TCMB'nin Aralık 2020 PPK toplantısından yeni bir faiz artırımı kararı alabileceğini öngördüler. Konuya ilişkin Bloomberg HT tarafından gerçekleştirilen beklenti anketinde 21 kurum ekonomisti Merkez Bankası'nın en az 75 en fazla ise 200 baz puanlık bir artış kararı alabileceğini ifade ettiler. Genel beklenti ise 150 baz puanlık bir artış. TCMB'nin politika dair oranı PPK toplantı öncesinde yüzde 15.00 bandında bulunuyor. Bu oran Kasım PPK toplantısı öncesinde 10.25 seviyesindeydi. 
 

Yorumlar (0)