TCMB Şubat Ayı Enflasyon Verileri İle İlgili Rapor Yayınladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıklanan şubat ayı enflasyon miktarı ile ilgili değerlendirmesinin bulunduğu raporu yayınladı.

TCMB Şubat Ayı Enflasyon Verileri İle İlgili Rapor Yayınladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıklanan şubat ayı enflasyon miktarı ile ilgili değerlendirmesinin bulunduğu raporu yayınladı. Şubat ayı fiyat değişikliklerinin değerlendirildiği raporda tüm alt gruplarda yıllık enflasyon oranının yükselişe geçtiği belirtildi. Hangi alt gruplarda yükselişlerin daha belirgin olduğunun da açıklandığı raporda, yükselişin arkasındaki temel neden olarak ise emtia fiyatlarının artışı gösterildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayınlanan raporda şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0.91 oranında arttığı ve yıllık enflasyon oranının da 0.64 puan yükseliş ile yüzde 15.61 olarak gerçekleştiği hatırlatıldı. Şubat ayı enflasyon verilerinin hatırlatıldığı raporda bazı sektörlerde kısıtlanan arz ve emtia fiyatlarındaki devam eden yükselişin tüketici fiyatlarına olan etkisi açıklandı.

Emtia Fiyatlarındaki Artış Üretici Fiyatlarını Etkiliyor

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada üretici fiyatlarında yükselen artış eğilimi ile ilgili genel değerlendirme yer aldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, son süreçte bazı sektörlerde arz kısıtlamalarına gidilmesinin ve emtia fiyatlarında yaşanan yükselişin üretici fiyatlarında güçlü artış eğiliminin devam etmesine neden olduğunu belirtti.

Enflasyon Artışında Temel Mal ve Gıda Katkısı Daha Belirgin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yayınladığı raporda yıllık enflasyon oranlarının tüm alt gruplarda arttığını hatırlatmakla beraber en belirgin artışın temel mal ve gıdada görüldüğünü ifade etti. Enflasyondaki artışa en büyük katkı gıda sektöründen geldi.

Merkez Bankası son dönemde döviz kurlarının etkilerinin de hafiflemesi ile beraber dayanıklı tüketim malları ve diğer temel mallarda fiyatların ılımlı bir seyir içine girdiğini belirtti. Giyim alanında enflasyon artışının devam ettiğini, gıda alanında ise yıllık enflasyon artışının işlenmiş gıda öncülüğünde sürdüğü belirtildi. Be gelişmeler üzerinde uluslararası emtia fiyatlarındaki artış, çiğ süt ve et fiyatlarındaki artışın etkisi olduğunun belirtildiği raporda hizmet sektörü yıllık enflasyon miktarının da belli bir oranda arttığı ortaya konuldu.
Yorumlar (0)