TCMB Zorunlu Karşılık Oranları Düzenlemesi Sonrası Bankaların Vadeli Mevduat Faiz Oranlarını Artırması Bekleniyor

Merkez Bankası'nın almış olduğu yeni zorunluk karşılık oranlarına ilişkin Reuters Haber Ajansı'nda, yeni iddialar gündemde geldi.

TCMB Zorunlu Karşılık Oranları Düzenlemesi Sonrası Bankaların Vadeli Mevduat Faiz Oranlarını Artırması Bekleniyor
Merkez Bankası'nın almış olduğu yeni zorunluk karşılık oranlarına ilişkin Reuters Haber Ajansı'nda, yeni iddialar gündemde geldi. Reuters'a konuşan bir yetkilinin açıklamalarında alınan kararı ve bankaların vadeli mevduat faiz oranlarına değindi.

MERKEZ BANKASI'NDAN ZORUNLU KARŞILIK ADIMI

Merkez Bankası, Resmi Gazete'de yer alan düzenleme kapsamında zorunlu karşılık oranlarını yeniledi. Merkez Bankası almış olduğu karar ile Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarının tüm vadelerde ve yükümlülük türlerinde 200 baz puan artırıldığını duyurdu.  Merkez Bankası tarafından alınan bu karar, para politikalarında yeni sıkışlaştırma adımı olarak değerlendirildi. TCMB'nin almış olduğu kararda ayrıca TL zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkanı azami oranının yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürülmesine karar verildi. Kararda yer alan bir ek düzenleme ise; TL zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkanı azami oranı yüzde 20 seviyesinden yüzde 15 seviyesine düşürülmesi oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan zorunlu karşılık oranlarına ilişkin düzenleme kararının fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması amacıyla alındığı ilan edildi.

Faizler Artabilir

Alınan karar ekonomi gündemi tarafından değerlendirildi. Karara ilişkin değerlendirmelerde bulunan ekonomi uzmanları, alınan kararın kredi ve mevduat oranlarına etkisini ele aldı. Bu kapamda bir yorum da TCMB Eski Baş Ekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara'dan geldi. Kara, TCMB'nin bu hamlesini “TCMB yaptığı faiz artışlarının sıkılaştırıcı etkisini güçlendirmek amacıyla zorunlu karşılıkları artırmış görünüyor. Bu karar kredi ve mevduat faizlerini sınırlı (0,1 puan) artırabilir” şeklinde yorumladı.

REUTERS: VADELİ MEVDUAT FAİZLERİ ARTABİLİR

Reuters Haber Ajansı'na konuşan bir bankacılık kaynağı, TCMB'nin zorunlu karşılık hamlesinin detaylarını ele aldı. TCMB'nin geçmişte yapmış olduğu toplantılarda, mevduat faizleirnin düşük kalmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini ifade eden yetkili atılan adımın etkisini ele aldı. Yetkili konuşmasında "Para politikasına uyum sağlanması yönünde bir beklenti vardı ama tam uyum sağlanamadı. Bu yapılan adımla TCMB medvuat faizlerinin olması gerektiği yere gelmesi yönünde bir yol gösterdi. Zorunlu karşılık kararının ardından zaten bazı bankalar olması gerektiği gibi bir mevduat faizi artışına gitti” açıklamasında bulundu.
Yorumlar (0)