TCMB'den Beklenmedik Faiz Hamlesi! Dolar Nereye Kadar Düşecek? Ekonomistler Yorumladı

Merkez Bankası'nın beklenmedik faiz kararı sonrası uzmanlar dolar kurundan yaşanan günlük tepkiyi ve uzun vadeli etkilerini değerlendirdiler. Merak edilen soru ise dolar kurunun ne kadar düşeceği? İşte ekonomi uzmanlarının dolar açıklamaları.

TCMB'den Beklenmedik Faiz Hamlesi! Dolar Nereye Kadar Düşecek? Ekonomistler Yorumladı
Mart PPK toplantısından ekonomistler ve piyasalar için sürpriz bir faiz kararı çıktı. Faiz kararı öncesinde yapılan değerlendirmelerde Merkez Bankası'nın en fazla 100 baz puanlık bir artışı yapabileceği ancak genel beklentinin faizlerin sabit bırakılması olduğu ifade edilmişti.

Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması yada 100 baz puanlık artış yapması beklenirken sürpriz hamle olarak 200 baz puanlık bir artış geldi. Merkez Bankası'nın yüksek faiz hamlesinin ardından ise dolar kuru sert bir şekilde düştü. Öğlen saatlerinde 7.48 TL seviyesinde yer alan dolar kuru faiz kararıyla birlikte 7.32 TL bandına geriledi.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ HAMLESİ SONRASI DOLAR KURU

Dolar kurunun göstermiş olduğu ilk tepkinin ardından kısa vadeli ve orta vadeli faiz etkileri merak edilmeye başlandı. Yüzde 17.00 seviyesinden 200 baz puanlık artışla yüzde 19.00 bandına yükselen politika faiz oranlarının etkileri uzmanlar tarafından ele alındı.Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys

Hollanda’nın en büyük bankası olan Rabobank’ın Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys alınan karrı değerlendirdi. Matys analizinde, TCMB'nin beklentileri karşılaması yerine aşması gerektiğini ifade etti. Atılan adımın bu yönlü olduğunu ifade eden Matys bu karar ile enflasyonun büyük bir sürükleyici etkeni olan TL için olumlu olduğunu söyledi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys uzun vadeli süreç için yapmış olduğu açıklamaasında ise; ekonomideki yapısal dengesizlikler çözülmediği takdirde TL'deki değerlenmenin kısa süreli kalacağını ve uzun dönemli pozitif görünüm için IMF gözetiminde kapsamlı yapısal reformlara gidilmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomist Emrah Lafçı

Ekonomist Emrah Lafçı ise Sözcü'de yer alan değerlendirmesinde TCMB doğru olanı yaptı ifadelerini kullandı. Doların son dönemlerdeki yükselişinde ABD tahvil faizlerinin etkisi ile birlikte bazı siyasi konulara dikkat çeken Lafçı “Küresel koşullar lehimize olduğunda kullanamadık, şimdi işler ters giderken zorlanacağız. Hata yapma lüksümüz yok” ifadelerine yer verdi.Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan

Enver Erkan 200 baz puanlık faiz artışına dair “TCMB'nin attığı bu adımı, son dönemde artan finansal piyasa oynaklığı ve bunun getirdiği ilave enflasyonist risklere karşı inİsiyatif alma anlamında önemli bir hamle olarak değerlendiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Bunun yanında Erkan ayrıca faizlerin ne zaman indirileceği konusunda ise TCMB'nin yılın 3. çeyrek sonuna kadar beklemede kalabileceğini ifade etti.
Yorumlar (0)