TCMB'nin Zorunlu Karşılık Açıklaması Piyasaları İkiye Böldü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarda her vadede 200 baz puan artışa gitmesi, yasaların son dakika gelişmede 2’ye bölünmesine sebep oldu.

TCMB'nin Zorunlu Karşılık Açıklaması Piyasaları İkiye Böldü!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarda her vadede 200 baz puan artışa gitmesi, yasaların son dakika gelişmede 2’ye bölünmesine sebep oldu. Goldman Sachs ve MUFG gibi kurumlar, Merkez Bankası’nın normal bir faiz artışı ile sıkılaştırmaya gidemediği için bu kararı verdiğini ifade ediyorlar. Diğer bir taraf görüşünde ise başlangıcı yapılan sıkılaştırma politikası içinde faiz artışının gerekli olmadığı bu işlem ile sıkılaştırmanın devamının sağlandığı belirtiliyor.

Piyasadan Açıklamalar

MUGF Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Ehsan Khoman, "Aktarım mekanizmasının daha verimli bir şekle taşınması için alınan zorunlu karşılık kararının daha sıkı para politikası kapsamında destekleyici olacağını belirtti. Alınan karar ardından piyasalar, TCMB’nin politika faizi aracılığı ile sıkılaştırmayı şu tarih için yapmadığını ve bundan dolayı rezervler üzerinden bir sıkılaştırmaya gidildiğini ağırlıklı olarak düşünüyorlar."

Aynı görüşe katılan Khoman, ‘’Türk Lirasında Çarşamba günü yaşanan düşüş bu düşüncemizin bir göstergesidir.’’ dedi. Son 2 gün içinde doların TL karşısında değer kazanmaya başlaması ve TL’deki değer düşüşünü kontrol altına almak isteyen Merkez Bankası’nın karşılıkları yükselterek bir müdahale yapmaya çalıştığı analistlerce açıklandı.

Analistlerden Yorumlar Geldi!

Aralarında Murat Ünür’ünde bulunduğu Goldman Sachs International analistleri ise paylaştıkları bir not ile ‘’ Bazı piyasa katılımcılarının bu adımı merkez bankasın normal faiz artışına gidemediği için attığını düşünüyorlar.’’ ifadelerini paylaştılar. Karşılıklara yönelik artış ise 200 baz puan alındı.

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Mayts, TCMB’nin Türk Lirası’nı desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu belirtip, "ABD Hazine tahvillerindeki artış ve Berat Albayrak’ın yeniden göreve döneceğine yönelik spekülasyonlar ile artan TL oynaklığı mevcuttur. TCMB’yi,  TL’yi desteklemek için politika faizine ek olarak fazladan bir likidite ile sıkılaştırmak zorunda bu durum bırakıyor." dedi. Sansasyonlar devam ederken sıkılaştırmaya yönelik hedefler izleniyor. Konu tüm piyasalarca yakından takibe alındı.
Yorumlar (0)