Temassız Kredi Kartı Olanlara Kritik Uyarı Geldi! Cebinizde Taşıdığınız Kredi Kartınızdan Habersiz Para Çekilebilir

Özellikle de korana virüs salgını döneminde kullanımı yaygınlaşan temassız kredi kartı için yeni güvenlik uyarısı geldi.

Temassız Kredi Kartı Olanlara Kritik Uyarı Geldi! Cebinizde Taşıdığınız Kredi Kartınızdan Habersiz Para Çekilebilir

Özellikle de korana virüs salgını döneminde kullanımı yaygınlaşan temassız kredi kartı için yeni güvenlik uyarısı geldi. Kredi kartından habersiz para çekilmesi konusu yeniden gündeme taşınırken bir kere daha temassız kredi kartı güvenli mi tartışmaları alevlendi.

Kredi kartı kullanıcılarına çok kritik bir güvenlik uyarısı daha geldi. Korana virüs salgını döneminde virüs buluşma riskini düşürmek adına limiti yükseltilen ve kullanımı yaygınlaşan temassız alışveriş özelliği cüzdanlarınızda taşıdığınız saatli bir bombaya dönüşüyor! TEMASSIZ VE GÜVENSİZ Mİ?Konu belirli dönemlerde gündeme gelip sürekli olarak tartışılsa da temassız kredi kartı kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Yaşanan süreçte Hürriyet Gazetesi yazarı Adil Demirçubuk yayımladığı yazısı ile yeni bir tartışmanın daha fitilini ateşlemiş oldu. 

Oturduğu bir kafede hesabını temassız kredi kartı ile ödemesi sonrasında başına gelenleri yazan Adilçubuk "Hesabı öderken garson bana "abi kredi kartın temassız özelliği mi var?" diye sordu. Bende evet dedim. Sonra bana "bir daha bu kartı kullanma" dedi. Merakla nedenini sordum. Bana bu kartların temassız özelliği nedeni ile habersiz olarak para çekilme riskinin yüksek olduğunu, bunu bana istersem kanıtlayabileceğini söyledi. Tamam dedim. Bana kartımı cüzdanıma koymamı ve arkamı dönerek yürümemi söyledi. Sonrasında bana bir daha pos cihazını gösterdi. Kredi kartım cüzdanımın içinde arka cebimdeyken kartımdan benim haberim olmadan para çekilmişti" diyerek başına gelenleri ve yaşadığı şaşkınlığı anlattı. TEMASSIZ KREDİ KARTI KULLANICILARI DİKKAT! DOLANDIRILMAMAK İÇİN BUNLARI YAPMANIZ GEREKİYORPek çok kişi haberlerin çıkması üzerine temassız kredi kartı koruyucu aramaya başlarken uzmanlar ise kişilerin mutlaka kredi kartı ekstrelerini düzenli olarak kontrol etmeleri gerektiğini ve şüpheli bir işlem tespit etmeleri halinde bunu bankalarına iletmeleri gerektiğini söylüyorlar. Bankalar her önüne gelene POS cihazı vermezken temassız POS cihazları ile yapılan işlemler de sürekli olarak kontrol ediliyor. Ancak yine de bazı istisnai durumlarda ne yazık ki kötü niyetli kişilerin ellerine bu POS cihazları geçebiliyor. Her POS cihazı kredi kartı ile işlem yaptıktan sonra bip sesi çıkarırken ardından da slip kağıdı veriyor. Temassız kredi kartının POS cihazına 4 cm. kadar yaklaşması halinde POS cihazı kartı görerek sizin şifre girmenize gerek kalmadan belirlenen limit tutarı dahilinde karttan para çekebiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)