Temmuz 2021 Emekli Maaş Zammı Hesaplaması! Zamlı Maaş İle Çifte Ödeme Hesaplara Yatacak!

Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaş maaşlarına Temmuz 2021'de yapılacak olan zamma dair büyük bir merak yaşıyorlar. Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı enflasyon rakamları açıklandıkça netleşmeye başlıyor. Emeklilerin Temmuz 2021 maaş zammı yüzde kaç olacak?

Temmuz 2021 Emekli Maaş Zammı Hesaplaması! Zamlı Maaş İle Çifte Ödeme Hesaplara Yatacak!

Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşı Temmuz 2021 maaş zammı heyecanı sardı. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında emekli maaşlarına son 6 aylık enflasyon farkı oranında zam yapılıyor. Temmuz 2021'de de emekli vatandaşların maaşlarına yapılacak olan zam oranı belli olmaya başladı. Enflasyon rakamları açıklandıkça yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşların Temmuz ayında yüzde kaç maaş zammnı alacakları da belirginleşiyor. 

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI TEMMUZ 2021

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın başında açıklanan enflasyon rakamları emekli maaş zammı konusunda baz alınan tek veri oluyor. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerinden yapılan hesaplamalarla emekli maaş zammı ortaya çıkıyor. Ocak 2021'den itibaren Mayıs 2021'de dahil olmak üzere enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre emekli maaşlarına yüzde 5,46'lık zam uyguylanması kesinleşti. Ancak Haziran ayı enflasyon rakamı da bu rakamın üzerine eklenecek. 

Türkiye'de yüksek enflasyon nedeniyle eksi enflasyonun çıkmasına imkan bulunmadığı için yüzde 6,39 oranındaki enflasyon rakamına bir aylık daha artı enflasyon eklenecek. Bu hesaplamaya göre emekli Temmuz 2021 maaş zammı tahminen yüzde 7 ile yüzde 8 arasında olacak. Maaşlara zam olarak uygulanacak olan kesin rakam ise Temmuz 2021'de belli olacak. 

EMEKLİ MAAŞLARI KAÇ TL OLACAK?

Emekli maaş zammı olarak Temmuz 2021'de yüzde 7 maaş zammı üzerinden hesaplama yapılırsa en düşük emekli maaşı olan 1.500 TL rakamı 1.605 TL'ye çıkacak. 2.000 TL maaş alan bir emeklinin maaş zammı tuytarı 140 TL olacak ve maaşı 2.140 TL'ye yükselecek. Bu şekilde hesaplamalar ile emekli maaşlarının yeni tutarları belirlenecek.

Öte yandan emekli vatandaşlar Temmuz ayında 1.100 TL'lik de ek ödeme alacaklar. Emekli bayram ikramiyesi kapsamında emekli vatandaşlara 20 Temmuz öncesinde 1.100 TL ödeme yapılacak. Ayrıca emekli masaşlarının Kurban Bayramı nedeniyle Temmuz ayında erken ödenmesi de gündeme gelecek. 

Yorumlar (2)
Murat 1 hafta önce
Bu emekli zamlarını bı zahmet iki tur markette iki turda pazarda atın fiyatları görün ayıptır vAllaha ayıp bu millete
Fatma kizilirmak 7 gün önce
Engelli ve dul yetim vatandasa ozel bir zam yapilmali hastacocuklara pahali ilaclar bedava verilsin once yaraya merhem surulur