Temmuz 2021 Emekli Maaş Zammı İçin İlk Rakamlar Belli Olmaya Başladı!

Temmuz ayının yaklaşmasıyla beraber Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaşı maaş zammı heyecanı sardı. Açıklanan enflasyon rakamları ve beklenti anketlerine göre Temmuz 2021 emekli maaş zammı ile alakalı olarak ilk rakamlar ortaya çıktı. Emekli maaşlarına Temmuz 2021'de yüzde kaç zam yapılacak?

Temmuz 2021 Emekli Maaş Zammı İçin İlk Rakamlar Belli Olmaya Başladı!

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Son olarak 1.100 TL'ye çıkan emekli bayram ikramiyelerini alan vatandaşlar gözlerini Temmuz 2021 emekli maaş zammına çevirdiler. Özellikle enflasyon rakamları ve beklenti anketi sonuçları ile emekli maaş zamlarına ilişkin hesaplamalar yapılmaya başlandı.

EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Emekli maaşlarına Temmuz ayında 2021'in ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak. Bu zam SSK ve Bağ-Kur emeklileri için geçerli olacak. Memur emeklilerinin maaş zammı ise memur maaş zamları ile birlikte hesaplanacak. Memur emeklileri Temmuz 2021'de yüzde 3 maaş zammı ve enflasyon farkı alacaklar.

Emekli maaş zamları için enflasyon rakamlarının belirleyici bir özelliği var. Bundan dolayı Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK) tarafından her ayın başında açıklanan enflasyon verileri dikkatle takip ediliyor. Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE rakamının aylık miktarları emekli maaş zammı haline dönüşecel. Şu an akadar Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarının TÜFE oranları belli oldu. Beklenti anketlerine göre Mayıs ayı için yüzde 1,27 ve Haziran ayı için ise yüzde 0,82 TÜFE oranının açıklanmasına dair gelen bir kanı ortaya çıktı.

Gerçekleşen enflasyon rakamları ve Mayıs ile Haziran ayı enflasyon beklentileri bir arada hesaplanınca emekli maaşlarına Temmuz 2021'de yüzde 7,66 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor. Bu rakamlar tahmini rakamlar olurken kesin rakamlar Temmuz ayı başında açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon rakamları ile ortaya çıkacak.

EMEKLİ MAAŞLARI KAÇ TL ARTACAK?

Hesaplanan zam oranının gerçekleşmesi ile emekli maaşlarının ne kadar artacağına dair bilgiler de ortaya çıktı. Buna göre yüzde 7,66 zam oranı gerçekleşirse en düşük esnaf emekli maaşı 2.201 TL'ye, en düşük çiftçi emekli maaşı 1.789 TLYE, en düşük SSK emekli maaşı 2.605 TL'ye yükselecek.

Yorumlar (0)