TESK Başkanı Palandöken’den Yeni Öneri: Herkese Bir Arsa İle İşsizlik Sorunu Biter!

Salgın sonrasında tekrar ön plana çıkan tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi ve işsizlik sorununun ortadan kaldırılması için TESK Başkanı Bendevi Palandöken tarafından 'her isteyene bir tarım arazisi verilsin' önerisi geldi!

TESK Başkanı Palandöken’den Yeni Öneri: Herkese Bir Arsa İle İşsizlik Sorunu Biter!

Koronavirüs salgını insanların yaşamlarında ve tercihlerinde pek çok noktanın değişmesine neden oldu. Temel besin maddelerine ulaşmanın önemi ve sağlıklı beslenmenin değeri bir kez daha anlaşılmış oldu. Bu durumda tarım ürünlerinin neredeyse hepsi altın kadar değerli bir hal almaya başladı. Bunun ardından yapılan değerlendirmelerde tarım alanlarının ve tarıma verilen değerin her geçen gün biraz daha azaldığı ortaya çıktı.

Her yıl yapılan değerlendirmeler sonrasında ekili olan tarım arazilerinin giderek azaldığı ve tarımsal faaliyetlerin bitmeye yüz tuttuğu belirtiliyor.

Teşvikler Yetersiz Kalıyor

Hükümet tarafından tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi için düzenli olarak çeşitli teşvikler ve tedbirler için harekete geçiliyor ancak bu süreçte TESK Başkanı Bendevi Palandöken süreci değerlendirecek önemli açıklamalarda bulundu. Desteklerin kapsamlarının genişletilmemesi halinde verilen teşviklerin ve desteklerin yetersiz kalmaya devam edeceği yönünde ifadelerde bulundurulurken ilginç ancak etkili olabilecek bir öneride bulundu.

Açıklamalarında ‘Tarım ve hayvancılık için mevcut durumda olan teşviklerin yeterli olmadığını gördük. Teşviklerden ise belirli şartlara sahip olan kişilerin yararlanması son derece acı. Bunun yerine köye dönmek ve üretim yapmak isteyen vatandaşlar için bir proje yapılmalı ve herkese bir ev ve arazi verilmeli. Eşit şartların tahsis edilmesinin ardından ise pek çok vatandaşın kentten kaçarak kırsala döneceği ve işsizlik sorununun son bulacağını düşünüyoruz. Hem tarımsal faaliyetler artmış olacak hem de herkesin ekip biçmesi için bir imkan tanınacak’ dedi.

emlak365.com